Преговори три стране – корисника кредита у швајцарцима, банака и државе настављени су рано јутрос у Влади. Након вишесатних разговора, како су из Удружења ЦХФ Србија за Н1 навели – коначног договора нема.
Да ли је решење за око седамнаест хиљада грађана који су задужени у швајцарцима на видику – није јасније ни након данашњих преговора представника Владе, Народне банке, осам банака и чланова удружења корисника кредита у швајцарским францима.
Иако су разговори трајали неколико сати, ставови банкара и дужника су и даље подељени. Kако су за Н1 у Удружењу ЦХФ Србија навели, постоје “црвене линије” преко којих они не желе да пређу. А не желе да пређу преко тога да се у “леx специалис” унесе да је валутна клаузула у швајцарским францима била законита, иако на томе банке инсистирају.
Представници корисника кредита кажу да уколико се законом констатује да су уговори о кредитима били законити, нема сврхе за даље преговоре. Ипак, додају да се држава труди да до договра дође, што их – како кажу – охрабрује да се разговори наставе у наредним данима.
Подсетимо, на столу је, од прошле недеље, предлог да Србија донесе “леx специалис” за решење проблема задужених у швајцарским францима, којим би се омогућило конвертовање кредита индексираних у швајцарској валути у уобичајне кредите, везане за евро. Таквим законом би терет поднеле и банке, али и држава.
Мађарска је једна од првих земаља која је проблем швајцараца решила конверзијом, али у домаћу валуту. Након одлуке Врховног суда и става да пракса банака није била праведна, донет је Закон о конверзији, али су се у тој земљи кредити у францима пребацивали у кредите у форинтама.
“Гордијев чвор” кредита у швајцарцима Хрватска је почела да распетљава 2013. године када је донета пресуда по колективној тужби, којом је валутна клаузула у швајцарском франку укинута као неправична. Ипак, две године касније – 2015. је донет Закон о конверзији, којим је предвиђено да се кредити конвертују у евре. То је хрватске банке коштало милијарду евра.
Румунски парламент је 2016. донео Закон, којим се кредити у ЦХФ-у конвертују у леје, а примена Закона о конверзији, суседну Румунију коштала је око 560 милиона евра.
Kакво ће решење донети Србија, знаће се тек у наредним данима када све три стране – држава, банке и корисници, очекују финализацију текста Предлога закона.
Маја Ђурић, Н1