Београд — Од 1. јула банке неће моћи да исплате месечне зараде клијетима, уколико њихов послодавац није измирио доприносе на плате, кажу у Пореској управи.
Директор Пореске управе Драгутин Радосављевић каже да је да ће на основу измена закона о пореском поступку и пореској администрацији банке бити обавезне да наплате доприносе послодавцима и проследе их Пореској управи, а уколико то послодавци не учине, њихови запослени неће добити плате, објаснио је Радосављевић.
Са друге стране, генерални секретар Удружења банака Србије Верољуб Дугалић изразио је наду да банке, ипак, неће бити укључене у контролу уплата пореза и доприноса истакавши да ће удружење учинити све да „банке не раде посао који није њихов“.
Директор Пореске управе је прецизирао да су послодавци обавезни да од бруто зараде исплате 11 одсто доприноса за фонд ПИО, 6,75 одсто доприноса за здравствено осигурање, затим 0,77 одсто дажбина за Националну службу за запошљавање и 12 одсто пореза држави. Послодавац ће та четири доприноса убудуће плаћати на један рачун, тако да ће тај процес за њега бити јефтинији, јер је то до сада чинио на четири одвојена рачуна, па је и банкарска провизија била већа, рекао је Радосављевић и додао да ће читав процес у банци трајати неколико секунди.
Директор Пореске управе каже да према његовим сазнањима, које је добио из Удружења банака Србије, међу банкама нема противљења оваквој одлуци државе.
Радосављевић је истакао да ко год се противи оваквој одлуци и будућој пракси, тај не плаћа редовно своје обавезе према запосленима и држави.
Он је додао да је Пореска управа прошле године поднела више од 13.000 кривичних пријава против послодаваца због тога што нису редовно уплаћивали доприносе запосленима, али су радници трпели штету због тога што правосудни поступак траје дуго.
Банке неће да буду порезници
„Најдржавнији посао у свакој држави је наплата пореза и тај посао Пореска управа даје да раде приватне компаније као што су банке. То је неприродно решење, нити је функционално, нити је у било ком погледу организационо оправдано и надам се да банке то неће радити“, нагласио је генерални секретар Удружења банака Србије Верољуб Дугалић.
Он је оценио да се ради о „неприродном решењу“ и да је Удружење банака добило податке из земаља ЕУ и земаља у окружењу – Француске, Немачке, Луксембурга, Белгије, Литваније, Аустрије, Мадјарске, Бугарске, Црне Горе, Словеније, Македоније, Хрватске, „ниједна земља то не ради“.
Према последњим најавама, банке би требало да у контролу уплате пореза и доприноса буду укључене од 1. јула, а како је више пута истицано из владе њихово учешће у том процесу биће добровољно.
Танјуг