Означавањем првих домаћих генетски немодификованих производа велики је корак да се сачува домаћа производња генетски немодификоване соје, док су потрошачи добили право избора, закључак је учесника конференције коју су организовали међународно удружење „Дунав соја” и Привредна комора Србије.
Директор Сектора пољопривреде ПКС Жарко Галетин изјавио је да је додавање „без ГМО“ вредности домаћим производима начин да се повећа конкурентност домаћих производа, на локалном, регионалном и међународном нивоу.
Сертификацију квалитета производа подржала је и државна секретарка у Министарству трговине Весна Ковач која је објаснила да од означавања производа „Дунав соја” ознаком имају корист и трговци и потрошачи. Трговци јер нуде потрошачима неопходан избор, а потрошачи јер стичу поверење у трговине, а самим тим и произвођаче.
Први трговински ланац у региону, речено је на конференцији, који је препознао значај „Дунав соја” стандарда и ознаке квалитета је компанија „Меркатор С”, у оквиру које послују „Идеја”, „Рода” и „Меркатор” хипермаркет продавнице.
Марија Калентић, регионални директор организације „Дунав соја” истакла је да је соја главни састојак животињске исхране, а Европа из недостатка сопствене соје сточну индустрију снабдева углавном ГМ сојом из прекоокеанских земаља, не захтевајући при том да се на крајњим производима означи да су добијени од животиња које су јеле ГМ соју.
– Као решење, Европа је омогућила добровољне стандарде и ознаке квалитета које гарантују да животиња није храњена генетски модификованом сточном храном и сојом, а Србија, која увози из Европе неозначене животињске производе, а има довољно своје без ГМ соје, први пут са „Дунав соја” стандардом добија могућност да истакне „без ГМО” квалитет и домаће порекло који је све траженији у свету“, рекла је Калентићева.
Аутор: Јелица Антељ, Политика.рс
Znači GMO na mala vrata. Pošto ne mogu ili neće da izmene Zakon i dozvole promet istih, samim obeležavanjem proizvodi koji nisu GMO, prećutno se dozvoljava prodaja GMO.