БЕОГРАД – Министар здравља Златибор Лончар дао је посланику и функционеру СПС Новици Тончеву 107 милиона динара за посао кречења просторија и санације тоалета у здравственим установама, открива Курир.
Наиме, „Тончев градња“ из Сурдулице једна је од четири фирме које су поделиле посао вредан 700 милиона динара (565 милиона без ПДВ), а све је урађено директном погодбом, што значи да је Министарство здравља, уместо да распише јавни тендер, само одлучивало којим ће фирмама доделити милионски посао.
Слагање у динар
Иначе, министарство није унапред објављивало процењену вредност послова, већ је на одабраним фирмама било да дају своје понуде, али се испоставило да је Новица Тончев имао добре инсајдере у кабинету министра Лончара јер је нудио суме које су готово идентичне процењеним, те је зато и добио посао. Ипак, осим Тончева, и друге фирме су биле „видовите“, па су за неке партије послова предлагале суме готово исте процењеним.
– У неколико случајева „видовити“ понуђачи давали су цену која се у динар поклапала или је била симболично нижа од процењене вредности иако процењена вредност није била објављена. „Погађање“ процењене вредности, иако није објављена, чест је случај у јавним набавкама у Србији. Тако је у једном случају, за партију 1 (Борски округ), процењена вредност била 20.833.333 динара, „Тончев градња“ понудила је 20.800.000, а „Руфс“ двоструко више (42.044. 495), те је прихваћена понуда фирме из Сурдулице – наводи Транспарентност Србије.
Без одговора
Социјалиста Тончев није одговарао на позиве, а ни у министарству нису одговорили на наша питања како су баш ове фирме изабране, те да ли је на доделу новца утицала и политичка припадност. Лончар је, међутим, ових дана тврдио да закон нигде није прекршен, као и да с фирмама које су добиле посао нема никакве везе.
Иначе, у Транспарентности подсећају да је министарство сав посао реновирања установа прогласило хитним, што је неуобичајено, те је на крају све резултирало малом конкуренцијом и ценама које су се „игром случаја“ уклопиле баш у планирани буџет.
Транспарентност Србија
СПОРНЕ НАБАВКЕ МИНИСТАРСТВА ЗДРАВЉА
Поступак јавне набавке који је Министарство здравља спровело у случају обнове болница зове се „набавка у преговарачком поступку без објављивања позива за подношење понуда“, тврди организација Транспарентност Србија (ТС) и додаје:- Сама чињеница да министар не зна који поступак јавне набавке је министарство спроводило дисквалификује га као озбиљног саговорника о правилности те набавке. Ми сматрамо да Министарство треба да покаже да је средства за ове набавке тражило на време, то јест у другој половини 2014, када се правио буџет за 2015. ТС не замера министарству на томе што жели да радови буду изведени брзо, већ то што су се довели у ситуацију да не спроводе редовну процедуру јавних набавки – отворени тендерски поступак.
Аутор: Бобан Каровић, Курир
Фото: Зорана Јевтић,Фото: Стефан Јокић