Београд — Данас истиче рок за расписивање конкурса за директоре јавних предузећа. Од око 700 предузећа, конкурси расписани за свега неколико, извештава РТС.
Стручњаци за РТС кажу да би пословање предузећа унапредили директори бирани по стручним критеријумима. Опозиција оштро критикује Владу због нерасписивања конкурса.
О департизацији се много причало, а највише о томе да ће стручњаци водити јавна предузећа, подсећа РТС. Ломила су се копља и међу странкама на власти око, у децембру усвојеног, Закона о јавним предузећима.
Према Закону, данас истиче рок за расписивање конкурса за избор директора предузећа чији су оснивачи република, покрајине или општине.
Има их око 700, али су конкурси расписани за свега неколико, на нивоу републике само за четири фирме.
Београд тражи 20 директора
Град Београд расписао је у петак конкурсе за именовање директора у 20 јавних предузећа у граду.
Конкурси важе 15 дана и почињу да теку наредног дана од дана објављивања огласа у “Службеном гласнику РС”.
О условима конкурса се можете детаљније информисати на интернет презентацији града Београда.
Војвођанска влада је пре десетак дана именовала чланове комисије за избор директора предузећа “Воде Војводине”, “Војводина шуме” и “Завода за урбанизам Војводине”.
После вишемесечног преговарања око тога ко ће бити градоначелник, Панчевци су коначно пре десетак дана добили нову општинску власт. И она ће одмах да прекрши закон.
Градоначелник Панчева Павле Раданов каже да неће стићи да на време изаберу директоре.
“Ми нећемо због ових проблема које смо имали у Панчеву стићи до 30. јуна да урадимо тај посао, с обзиром да не постоје неке санкције надамо се да ћемо завршити у току септембра ове године”, каже Раданов.
Не би проблем био велики да су Панчевци једини који ће прекршити Закон о јавним предузећима. У републичкој Влади кажу да су формирали Комисију за именовање директора јавних предузећа, али је конкурс расписан само за четири фирме.
У генералном секретаријату Владе кажу да су прошли конкурси за избор директора за предузећа Стара Планина, Скијалишта Србије, ЕПС, Ресавица.
Министар финансија и привреде Млађан Динкић каже да су расписани конкурси за јавна предузећа која су у надлежности тог министарства.
“Ја могу да кажем за свој ресор да ми јесмо расписали конкурсе за јавна предузећа која су у надлежности нашег ресора, углавном у области туризма”, рекао је Динкић и истакао да ће свим директорима аутоматски престати мандат, ако се конкурс не распише до 30 јуна.
Министарка енергетике Зорана Михајловић каже да је њено министарство добило тумачење из секретаријата Владе да не мора да се расписује конкурс, ако директорима још увек траје мандат.
“Ја немам ништа против да се распише за све, али као члан Владе и као миснистар сам такво тумачење добила”, каже Михајловићева.
У Закону о јавним предузећима, у члану 66, пише да ће конкурси бити расписани за све директоре у јавним предузећима, на које се Закон односи, и то најкасније до 30. јуна 2013. године.
Зато опозиција оштро реагује. Бојан Ђурић из ЛДП-а указује да ће Влада прекршити закон ако не распише конкурсе до краја јуна.
“Ако се конкурси за сва јавна предузећа у Србији не распишу закључно са 30. јуном значи да је прекршила законе које је донела. Тумачење које данас нуде да ће јавни конкурси бити расписани само за вршиоце дужности је неутемељено. Ми смо писали амандман и врло смо водили рачуна да не дођемо у овакву ситуацију”, рекао је Ђурић.
Стручна јавност различито реагује. Лу Брефор из Светске банке каже да не сматра погрешним то што нису у свим предузећима расписани конкурси.
“Очекујемо да ће у наредном периоду сва нова постављења бити по новој процедури и да би у наредних, рецимо годину дана, могла да се деси и у осталим предузећима”, рекао је Брефор.
Економиста Милојко Арсић каже да је Влада “свесна да не може да испуни обавезу и покушава да прикаже да није дошло до кршења закона”.
Премијер Ивица Дачић каже да се закон мора поштовати.
“Закон ће се испоштовати онако како је и предвиђено. У сваком случају, тамо постоје одређене формулације на кога се односи на кога не. Они који су писали закон и који треба да га спроводе претпостављам да то имају у виду”, каже премијер.
Неки су склони да одлагање избора директора јавних предузећа на конкурсу објасне и неслагањем у владајућој коалицији, обавезама које су у други план потиснуле ово, као и друга економска питања.
Они, ипак, наглашавају да би постављање директора, бираних по стручним критеријумима, био корак да се унапреди пословање јавних предузећа.
РТС