Друштво

Безнађе тера у туђину

Ви госпођо немате стида, један је од коментара упућених премијерки Ани Брнабић након што је преко Твитера “позвала све да знање и вештине које су стекли на студијама у иностранству, примене у Србији”. Њен апел стиже у тренутку када се број држављана Србије који се исељавају готово удвостручио у односу на пре десет година, па је брзо затрпана са 170 огорчених одговора твитераша, а нови још пристижу.

Било је оних који су то назвали “шминком и фарсом”, показујући да више не верују обећањима власти. А други су попут једног Нишлије и практично представили како партијске и рођачке везе доминирају у запошљавању.

Инкубатор радне снаге

Земље региона страшно су пострадале од исељавања, а притом су најгоре прошле Румунија и Бугарска које су чланице ЕУ већ читаву деценију. Лоше су прошли и Хрвати код којих се исељавање нарочито повећало прошле године када се с чланством у ЕУ исељавање драматично повећало због нестанка баријера приликом запошљавања. Слично је и у Албанији, чланици НАТО-а и кандидату за ЕУ.

Исељавање из Србије се повећава што показује податак да је од 2005. до 2015. просек био 31 хиљада људи, али је у последњој години тог периода из отаџбине отишло 60.000.

Године 2015. из земаља региона укупно се иселило 868.000 људи, што је односило читаве проценте становништва.

Албанија 91.000 3,16 одсто
Румунија 425.000 2,18 одсто
Бугарска 126.000 1,77 одсто
Хрватска 76.000 1,82 одсто
БиХ 37.000 1,02 одсто
Србија 60.000 0,85 одсто
Грчка 53.000 0,49 одсто

Преквалификовани и опасни

– Завршио сам електронски факултет у Нишу и отишао у Телеком, а они су ме питали ко ми од фамилије ради код њих – написао је један од твитераша.

Други је навео да је магистрирао на њујоршком Универзитету Колумбија и слао Си Ви на разне адресе у државној управи, али му нико није одговорио.

– Преквалификован си, па самим тим и опасност за дипломиране мегатрендовце – објаснио му је колега твитераш.

Подсмех у лице

Твитераши су премијерки у лице бацили да је директор ЕПС-а бивши власник печењаре и тврдњу да је директор БИА по занимању керамичар.
“Госпођо, па саветник директора ЕПС-а вам је старлета из ријалитија Фарма. Какво знање, какве вештине о чему причате?”
Извесни Горан је премијерку упознао да за његову супругу, најбољег студента основних и мастер студија ФАСПЕР-а (бившег Дефектолошког факултета) с просеком 9,83, нема посла у струци у Београду, ни у Новом Саду.

Исељавање из Србије попримило је галопирајући раст, тумачи за “Вести” стручњак за миграцијеВладимир Гречић који се позива на податке Интернататион Мигратион Оутлоок, недавно објављене у Секретаријату ОЕЦД.

Поразни подаци: Владимир Гречић

– Просечан годишњи број оних који одлазе из Србије само у државе чланице ОЕЦД, у периоду 2005-2014. износио је 31.000 годишње. У 2014. емигрирало је 57.000, да би 2015. тај број достигао рекордних 60.000 – истиче Гречић све веће исељавање које је Србију сврстало на високо 31. место на листи 50 земаља света са најбројнијом емиграцијом.

Диплома као пасош

Он је указао да нова публикација ОЕЦД показује да највише младих из Србије одлази у Немачку и Аустрију. Притом, забрињава податак да је скоро две трећине њих репродуктивно способно, односно да рађа децу.

– На дан 31. децембра 2015. у иностранству је регистровано 230.427 држављана Србије. Од тог броја 47,4 одсто су млади до 35 година. Њих 18,2 одсто је од 35 до 45 година старости. То значи да више од 65 одсто исељених демографи сврставају у репродуктивну групу становништва – износи Гречић поразне податке о одливу српске младости.

Лекаре терају бедне плате и партијске незналице
Оперишу нас старци

Међу онима који највише одлазе из Србије су лекари. Организација Доктори против корупције наводи да они у матици зарађују пет пута мање него у земљама у које одлазе.

Председница Асоцијације слободних и независних синдиката Ранка Савић указује да људе из земље не терају само мале плате, него и чињеница да у Србији ништа не функционише.
– Остали смо без хирурга, па оперишу људи који су пред пензијом и немају више потребну способност и прецизност. Они би требало да обучавају млађе колеге, али немају кога јер већина њих одлази, па ускоро неће имати ко да оперише. А како и да остану кад анестезиолог прима 10.000 евра у иностранству, а овде око 500 евра – каже Ранка Савић за “Вести”.

Она сматра да премијерка апелом за повратак само хоће да прикупи политичке поене.
– Да заиста хоће да се стручњаци врате, рекла би који профил се тражи, колико њих и које су плате. Ко да јој верује док су држави органи препуни незналица запослених по партијској линији, а изузетни стручњаци чаме на тржишту рада – каже Ранка Савић.

То илуструје и чињеница да је просечна старост држављана Србије у Немачкој била 37,4 године, а у Србији 42,2 године.

Око 10 одсто исељеника у земље ЕУ је високо образовано, а у САД је сразмерно отишло више оних с дипломом. Стални статус боравка у Америци претпрошле године стекло је 1.278 углавном младих особа рођених у Србији.

Бежанија у Немачку

Срби се најмасовније исељавају у Немачку. Притом, прошле и претпрошле године у ту земљу је отишло или рођено Срба у готово једнаком броју као што се смањио број становника. Наиме, укупан број српских држављана 2015. смањио се за 28.414 људи, а 2016. за 32.050.

2015.
Уселило се у Немачку 35.509
Рођено у Немачкој 2.303
Укупно 37.702

2016.
Уселило се у Немачку 22.425
Рођено у Немачкој 2.335
Укупно 24.760

Д. Декић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!