БЕОГРАД –Министар привреде Србије Саша Радуловић изјавио је данас да ће 2014. бити јако тешка година у којој ће морати да буду спроведене реформе неопходне за побољшање услова за пословања.
„Идућа година ће бити година реформи у којој неће расти стандард грађана већ ће у најбољем случају стагнирати”, рекао је Радуловић на конференцији за новинаре поводом 100 дана рада Министарства привреде.
Он је истакао да су неопходне реформе предузећа у реструктурирању и јавних предузећа, затим регулаторна реформа, као и промене у систему социјалне застите, пензијском, здравственом и образовном систему.
„Те реформе морамо да спроведемо да би 2015. имали бољи привредни амбијент који ће довести до раста без којег нема новог запошљавања. Ако то не урадимо животни стандард ће наставити да пада”, казао је Радуловић.
За успех реформи је важно, како је оценио, да се сви суоче са реалним стањем и ураде оно што је неопходно да би се омогућило отварање нових радних места, што је циљ Владе Србије.
„Све промене су тешке, људи се опиру променама из страха од непознатог. Треба да радимо много како би изашли из ситуације у којој се налазимо и да будемо много одговорнији”, рекао је Радуловић.
Кључна мера у 2014. години биће, по његовим речима, пореско растерећење привреде.
„Најбоље субвенције привреди су да сви имају повољније услове пословања, уместо да само неки добију подстицаје”, оценио је Радуловић.
Подсетио је да се залагао да се одмах почне са смањењем намета привреде, за шта није било сагласности у Влади. То је, како је рекао, поред споре реформе јавних предузећа, једино што Министарство привреде за 100 дана рада није успело да уради.
Указујући чиме је задовољан министар привреде је навео да су припремљена четири кључна закона за привреду – о приватизацији, стечају, раду и планирању и изградњи, затим урађене су „личне карте” предузећа у реструктурирању, јавних предузећа и оних које чека приватизација, а приводи се крају и реогранизација агенција у надлежности Министартва привреде.
Радуловић није желео да оцењује свој рад у првих 100 дана, али је рекао да су биле оправдане критике синдиката да није било довољно комуникације у припреми планова за предузећа у реструктурирању.