На Римским Шанчевима је одржани традиционални „Дани поља кукуруза, сунцокрета, соје шећерне репе и сирка” Института за ратарство и повртарство Нови Сад. Као и претходних година, бројни гости, пољопривредници, имали су прилику да обиђу демо огледе Института, а ова манифестација је, по обичају, окупила струку и науку из наше и неколико земаља света.
– Иза наш је тешка година за српски аграр, за све који живе на земљи и од земље, година која је требало да нас научи многим стварима. Стога ћемо све што је у нашој моћи урадити да помогнемо српском фармеру, то је наша обавеза – поручио је отварајући „Дане поља” директор Института за ратарство и повртарство др Борислав Кобиљски.
Он је подсетио да је Институт у стопостотном државном власништву, те да само три одсто својих прихода остварује буџетским финансирањем, а све остало су приходи реализовани на тржишту и од тржишта.
– Очекујемо, у делу семенерства, развоја, извоза и инвстиција, да нас држава мало више погледа. Не треба нам помоћ, али нам треба подршка. Рецимо, да се не задужујемо код пословних банака, да се на одређен начин рекласирамо када је извоз у питању. Институт ће своју зараду свакако тражити на страним тржиштима, а у Србији ће радити за ову земљу – нагласио је први човек ове научне и семенске куће.
Подсетивши на велику инвестицију – дорадни центар Института он ује најавио да ће складиште капацитета 6.000 тона бити готиво за месец дана, те да ће у наредној сезони 15.000 тона семена бити складиштено у врхунским складиштима. Кобиљски је изразио очекивање да ће за годину дана да никне зграда агро-био технолошког центра Србије који ће, подвука је, бити најважнији центар српске памети у области аграра.
– Повећали смо у односу на 2010. годину извоз за 60 процената. То је највећи пролећни извоз од када постојимо. Могли смо и боље од тога, али стали смо да би имали резерве семена да апсолутно, на сваки захтев српских фармера можемо да одговоримо. Реализоваћемо све уговорне обавезе и обезбедићемо врхунско семе по најпримеренијим ценама. Најважније нам је да се вратило поверење у НС семе, а то смо постигли захваљујући новој генетици, новој доради, новим паковањем и новим односом према корисницима – казао је он додајући да је ове године на 14 локалитета у макрогледима пшенице у Војводини међу првих седам чак шест из нове генетике. Када су стрна жита у питању имамо генетику не за 21. већ за 22. век, нагласио је Кобиљски.
Посетиоце „Дана поља” позрдавили су и гости из Украјине, Русије и других земаља, као и представници Министарства просвете, науке и технолошког развоја и Минисатрства пољопривреде.
Државни секретар за пољоприврду Данило Голубовић осврнуо се на мере за ублажавање последица од суше које је донела Влада Србије и подсетио да су повећани подстицаји за млеко, за тов јунади и свиња, те да су донете мере за интервенције на тржишту пољопривредних производа. Он је најави оснивање републичке дирекције за интервенције уколико дође до поремећаја на тржишту.
С. Глушчевић
Само причамо да нам је пољопривреда приоритет
– Деценијска заблуда ове државе и АП Војводине је да је пољопривреда приоритет. Никада пољопривреда ни у буџету Србије ни Војводине није била приоритет. Бусамо се у груди и причамо о њој само када нам је тешко и када нам треба, а никада то нисмо доказали мерама и аграрним буџетима – поручио је с Дана поља покрајински секретар за пољопривреду и потпредседник војвођанске владе Горан Јешић. – Ова година је показала да је да нисмо били способни да водимо министарства, нисмо знали да управљамо својим системима и уколико овако наставимо од пољопривреде неће остати ништа, као и од остале српске привреде. Ово је последњи тренутак да то променимо, да се запитамо да ли добро знамо да радимо свој посао и да видимо колико ћемо то пара да одвојимо за пољопривреду. Убеђен сам да ћемо изнаћи модел да за аграр издвојимо више пара.
Дневник