Хелм

БиХ: Чак 1.500 НВО “пере” новац за терористичке мреже

БАЊАЛУКА – БиХ још није испунила препоруке Међународне групе за финансијске акције (ФАТФ) и Комитета експерата Савета Европе за спречавање “прања” новца и финансирања терористичких активности (Манивал) и усвојила мере о спречавању “прања” новца и финансирања терористичких активности. Због тога Босна и даље остаје на “сивој листи” ових организација.

Ове године БиХ је добила задатак да усвоји законе о спречавању “прања” новца и финансирања терористичких акција и да направи регистар невладиног сектора, али то није одрадила.

Џевад Галијашевић, експерт за борбу против тероризма, каже за “Новости” да у БиХ делује око 1.500 невладиних организација које “перу” новац за терористе, али и финансирају радикалне исламисте, како у БиХ, тако и у региону!

– На листи Комитета за противтероризам СБ УН налази се седам невладиних организација из БиХ које су окарактерисане као опасне и оне које служе за финансирање тероризма. Ту су невладине организације “Фуркан”, “Везир”, “Ел Харамеин”, “БИФ” и друге. Њихова седишта су у Сарајеву, Травнику и Зеници, где се и налази највећи број невладиних организација које су настале од њих – појашњава Галијашевић.

Он каже да ове организације годишње поделе на стотине милиона марака који пристигну из Саудијске Арабије, Турске и других исламских држава, а одлази на јачање радикалног Ислама.

– Ал каида управља невладиним секторима у Федерацији БиХ, који раде на јачању радикалног Ислама. То није Исламска држава, већ Ал каида – каже Галијашевић.

Драган Мектић, министар безбедности БиХ, каже за “Новости” да БиХ мора у наредном периоду да направи регистар невладиних организација.

– Проблем око регистра је што ни Федерација БиХ, а ни РС нису желеле да се направи јединствен регистар НВО. Сада смо на путу да се договоримо да ФБиХ и РС направе своје регистре, и да их објавимо на једном сајту. Очекујем да се ово уради наредног месеца – каже Мектић.

РАДНА ВЕРЗИЈА КРИВИЧНОГ ЗАКОНА РС

МИНИСТАР правде Антон Касиповић изјавио је у понедељак да је сачињена радна верзија кривичног закона Српске, што је један од услова за уклањање БиХ са “сиве листе”. Он је истакао да би Влада Српске требало у наредних 15 дана да утврди кривични закон РС и упути га у скупштинску процедуру.

– Обавеза БиХ и њених ентитета је усвајање одређених законских предлога до краја ове године, којима би била елиминисана опасност од уврштавања на “црну листу” – рекао је Касиповић.

С. МИШЉЕНОВИЋ, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!