Свет

Бил Гејтс тестирао вакцине на деци

Фондација оснивача „Мајкрософта” платила истраживања вакцине против рака грлића материце фармацеутској кући „Глаксо Смит Клајн”. Та компанија заједно са фирмом ,,Мерк” експериментисала на деци у Индији. 

Бил Гејтс, најбогатији човек на свету и оснивач „Мајкрософта”, платио је тестирања вакцине против рака грлића материце на индијској деци, од којих су нека стара свега девет година. Његова добротворна фондација финансирала је клиничка испитивања вакцине фармацеутске куће „Глаксо Смит Клајн”, која је са фирмом „Мерк” користила малишане у Индији као покусне куниће.

Учествовали и дечаци

Компанија „Мерк” производи вакцину терице „гардасил 986 против рака грлића материце”, док „Глаксо Смит Клајн” прави  ,,церварикс”. Обе вакцине сунедавно почеле да се користе у неким западним земљама  а клиничка истраживања почела су 2009. у граду Индоре у сиромашној држави Мадја Прадеш. У експерименту је учествовало  укупно 255 деце – девојчица, али и дечака, старих од девет до 15 година. Свако од њих добио је по три инекције. Истрагом, коју спроводи комитет индијске владе, утврђено је да ни малишани ни родитељи нису били обавештени у чему учествују.

– Испитивачи на терену су родитељима давали 10 долара како би њихова деца учествовала у пројекту. Нису им објашњавали шта је у плтању, већ су им само рекли да ће нови лек спречити све болести, укључујући маларију. Никоме није објашњено да је у питању клиничко испитивање вакцина против рака – пише у извештају комитета. Поједина деца су неколико недеља након третмана добила озбиљне здравствене проблеме – повраћање, вртоглавицу, губитак апетита, изостанак менструације, па чак и депресију. Међу њима је и дечак Аман Даван (16), који је имао десет година кад је учествовао у експерименту.

– Доктор ми је рекао: „Не брини, вакцина је јако добра.” То је рекао и мојој мајци. Нисам се плашио инекција. Али неколико месеци касније постао сам слаб. Јео сам све мање и мање. Раније сам био добар спортиста, а сада ме боли цело тело кад трчим. Хтео сам да будем професионалац. Сада то не могу – тужан је Даван. Индијскл врховни суд позвао је на саслушање надлежне из „Меркса” и ГСК. Обе компаније оптужене су за кршење протокола и медицинске етике јер су користиле децу за истраживања. Представници и једне и друге фирме негирају кривицу и одговорност пребацују на локалне власти које су спроводиле тестове у Индији. С друге стране, добротворна фондација милијардера и његове супруге „Бил и Мелинда Гејтс” није се оглашавала поводом истраге у Индији.

Уносан бизнис

Иначе, у последњој деценији Индија од клиничких испитивања лекова зарађује 453 милиона долара годишње. До 2011. чак 1.852 истраживања су рађена у тој земљи, а у њима је учествовало око 150.000 пацијената. Од 2005. до 2013. чак 2.868 особа умрло је након што је учествовало у клиничким испитивањима.

 

Информер

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!