Изградња рудника компаније Рио Тинто у долини Јадра “уопште није питање за референдум”, а у Србији нема 10, него нешто више од један одсто светских залиха литијума, рекла је професорка Београдског универзитета Биљана Стојковић.
“Немачка има скоро три пута веће залихе а не дозвољава да се те ствари раде на њеној територији”, рекла је Сојковић у прегледу штампе на Н1.
Наводи да је америчка рударска компанија која у Невади требало да копа литијум мора да одложи те планове зато што су судови одлучили у корист еколошких организација које су компанију тужиле.
Наглашава да су у овом случају судови послушали реч струке.
“И то одлаже велику инвестицију. Ми у Србији имамо другу ситуацију, да то може бити дато ‘на изволте’, да се мора жртвовати добар део Србије за зараду стране компаније и појединаца овде”, рекла је она.
Каже да је и у време претходне власти “пумпано” колико у Србији има литијума, а да је скрајнута научна чињеница да Србија има свега око један одсто светских злаиха.
Стојковић тврди да има “велики број потврда” да је отварање рудника била тема састанака представника опозиције са замеником помоћника државног секретара САД Метјуом Палмером, који се, како наводи, “ставио у улогу лобисте за Рио Тинто”.
Она додаје и да се “већ дуже време зна” да ће Палмер отићи са положаја ускоро, а на основу тога ко ће га наследити на функцији видеће се колико је Србија значајна за америчку спољну политику.
Екологија – тема која највише буди грађане
Стојковић каже да екологија може бити “каписла која може да покрене један озбиљан преврат” у Србији.
Упитана о нелегално изграђеним објектима компаније Линглонг, за чије уклањање данас истиче рок, она каже да то нико не очекује.
Наводи и пример кинеске фабрике у Перлезу, за коју тврди да врши “рециклажу” тако што се “пластика закопава испод земље”.
“Рио Тинто, кинеске компаније, руски НИС, све су то ужасно велики загађивачи који се овде понашају онако како у својим државама не би смели да се понашају”, каже Стојковић.
Изборе за месне заједнице власт претворила у “политички обрачун”
Говорећи о извештајима о притисцима на кандидате пред изборе за 42 месне заједнице у Новом Саду у недељу, Стојковић каже да велики број независних кандидата показује “буђење свести људи”.
“Избори за месне заједнице уопште нису политички, то би требало да буду избори комшија међу комшијама, али их је ова власт претворила у политички обрачун”, рекла је она.
Каже да је Нови Сад “под великом пресијом” и да има информације о “бруталним” нападима на појединце из Скупштине слободне Србије који су се кандидовали за неке месне заједнице.
“Некима се прети отказима, избацивањем деце из вртића, страховите су претње”, каже Стојковић.
“Просторије месних заједница постају месни одбори СНС, ту се сакупљају пакетићи, одатле полазе аутобуске кампање, чак се из састава савета месних заједница одређују чланови гласачких одбора који контролишу локалне изборе”, додаје она.
Судбина Драгана Марковића Палме зависи од Вучића
Професорка сматра да се челник Јагодине Драган Марковић Палма “бори да остане на политичкој сцени” и да вероватно мора да уради “све и свашта” као услугу председнику Србије Александру Вучићу да би могао да се одржи на власти.
“Људи говоре да и камен у Јагодини зна да су оптужбе Маринике Тепић тачне”, рекла је Стојковић
Потпредседница Странке слободе и правде Мариника Тепић прва је јавно изнела оптужбе против Марковића за подвођење жена и девојчица, што он негира.
Стојковић сматра да Марковића може спасити “само воља и процена Вучића колико му одговара или не”.
“Не мислим да он (Вучић) има неку посебну емоцију према Палми, као што нема емоцију ни према једном грађанину Србије”, рекла је она.
Н1