Македонија

„Бити ил’ не бити“ у Македонији: Ко ће бити „политички мртав“?

Данас званично почиње кампања за шесте по реду локалне изборе од независности Македоније. Након 15. октобра биће познато да ли је Зоран Заев успео да победи „груевизам“ и који ће лидери политички преживети. Нажалост, једно је повезано с другим, јер су, према оцени аналитичара, ово локални избори са државним улогом.

Више од 1.700.000 грађана са правом гласа ће 15. октобра у првом кругу избора бирати градоначелнике и саветнике у 80 општина, као и за град Скопље. Листе са кандидатима за градоначелнике и за саветнике поднело је 19 партија и коалиција, а 64 листе поднете су од стране групе бирача.

Међутим, и поред локалног карактера, што значи понуде за боље услуге за грађане, инфраструктуру, екологију, бирачи се и овај пут суочавају са избором између „груевизма“ који је на Западу добио оцену као метод којим је Македонија постала „заробљена држава“ и наде да се „заевизам“ неће претворити у оно против чега се борио.

И овај пут у Македонији преовладава мишљење да ово неће бити обични локални избори. За обе стране политичког спектра у питању је епска борба између добра и зла, између демократије и ауторитаризма, између грађанског или етничког карактера Македоније. И на крају, и између Запада и Истока, иако су номинално сви за Запад. И обе стране тврде да су на страни добра а да је друга страна зло.

Како год, ови избори су тест за краткорочно владање коалиције СДСМ-ДУИ, али имају судбинско политичко значење и за лидера ВМРО ДПМНЕ, Николу Груевског. Политичка судбина лидера је везана за одговорност, нешто што није пуно познато у политичком смислу у Македонији.

Лидери владајуће (СДСМ и ДУИ) Зоран Заев и Али Ахмети можда и имају простора за маневар, али за Николу Груевског, након губитка централне владе, ови избори имају хамлетовско питање – „бити или не бити.“ Ако изгуби – „готов је“, шта би рекли „шарени“ анти-грујевистички револуционари од пре годину-две. Груевски ће морати у том случају да се суочи не само са тешким оптужбама Специјалног јавног тужиоца, већ изнад свега, и отпором унутар ВМРО ДПМНЕ који све више расте.

Ако, међутим, победи, захтеваће ванредне изборе, како је најавио генерални секретар његове партије Христијан Мицковски:

„Дана 15. октобра ћемо их поразити тако да неће знати шта их је задесило, и наредног дана затражићемо нове ванредне парламентарне изборе.“

Политички аналитичар Алајдин Демири има утисак да се странке на овим изборима понашају према принципу „бити или не бити“.

– За Албанце је у принципу онај ко је добио Тетово, Гостивар и Стругу, на неки начин победник избора – рекао је Демири.

Аналитичари кажу да ће након ових локалних избора, бити познато којом ће стазом да крене Македонија и ко ће бити политички мртав – Груевски или Заев. Или можда и Али Ахмети.

Слободна Европа

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!