Србија

Благодатни огањ: Светиња из Цркве Гроба Господњег стиже увече, на Велику суботу, пред Храм Светог Саве

Пламен Благодатног огња из Јерусалима засветлеће у васкршњим данима у храмовима Српске православне цркве у Србији, Републици Српској, Црној Гори, Хрватској, Босни и Херцеговини.

Први пут ће званична делегација из наше земље, састављена од представника Српске цркве и државе, донети из Јерусалима Благодатни огањ сутра увече, на Велику суботу. Пламен из Јерусалима, из Цркве Гроба Господњег, испред Храма Светог Саве у 23 сата, дочекаће патријарх српски Иринеј, као и највиши државни званичници.

Испред београдског храма биће за ту прилику постројена и гарда Војске Србије. Исте вечери, на Велику суботу, Благодатни огањ биће пренет у Крушевaц, Соколaц, Бањалуку, док ће на дан Васкрса бити дочекан у храмовима у Источном Сарајеву, Вишеграду, Фочи, Подгорици, Пакрацу и на Цетињу. Лампа са огњем из Свете земље у понедељак, 13. априла, биће однета и на Косово и Метохију, и то прво у манастир Грачаницу, где се налази привремено седиште епископа рашко-призренског Теодосија. Истог дана, огањ ће бити пренет у Пећку патријаршију, седиште српског патријарха, и Високе Дечане, а сутрадан у манастир Сопоћани.

Душан Јововић, помоћник директора Канцеларије за Косово и Метохију, биће заједно са владиком славонским Јованом у званичној делегацији која данас путује у Јерусалим. Они ће имати званичан црквени дочек у Светој земљи, а у храм Васкрсења Господњег, под чијом се куполом налази Црква Гроба Господњег, ући са јерусалимским патријархом, као и друге званичне црквене и државне делегације.

– Пренос Благодатног огња у Србију има благослов три патријаршије: српске, руске и јерусалимске, а велику помоћ добили смо и од Фонда апостола Андреја Првозваног и Фонда Светог Василија Великог. Представници ових руских фондација ићи са нама на Косово и Метохију. Од њих смо добили на поклон и седам лампи за пренос Благодатног огња, које могу да одржавају пламен 17 сати – објашњава Душан Јововић.

Из Јерусалима, српска делегација доћи ће специјалним летом који је организовао московски Фонд Светог Василија Великог. Када буде донет пред Храм Светог Саве, прво ће литија са Благодатним огњем направити круг око храма, а затим ће он бити унет у цркву где ће верници свећама моћи да преузимају пламен из Јерусалима.

Душан Јововић наводи да пренос Благодатног огња на Косово и Метохију има посебан значај, јер, како каже, долази у манастире, светионике српске културе које, свесно или несвесно, гасимо, односно заборављамо или остављамо по страни.

– Само вера држи народ на Космету. Стално се прича о Србима на северу Косова, али подједнак је број наших људи и у Метохији. Треба да се скрене пажња на њих, а да то нема политичку конотацију – истиче Јововић.

Највеће чудо Свете земље

На Велику суботу, јерусалимски патријарх улази у мали храм Гроба Господњег само са представником Јермена. Претходно, ова црква, у којој се у току молитве јерусалимског патријарха јавља Благодатни огањ, бива прегледана како би се проверило да се у њој не налази ништа што би вештачки могло запалити пламен. Тај преглед пролази и сам јерусалимски патријарх. Пламен који се појављује у току молитве зову још и највећим чудом у Светој земљи, јер се, како се верује, јавља сам од себе. Он прво пали кандило над Христовим гробом, затим снопове од тридесет и три свеће у рукама јерусалимског патријарха, који га затим преноси даље. За Благодатни огањ још наводе да у првих неколико минута од појављивања, нема својства ватре, не пече и не гори, као и да се дешава да се свеће у рукама верника, а сви држе снопове од 33 свеће које симболизују Христове године, пале саме.

Јелена Чалија, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!