Економија

Блокиранa петина фирми у Србији

Око 60.000 фирми и радњи у Србији има блокиране рачуне због 147,4 милијарде динара дуга и то без обрачунате камате, што чини петину свих званично регистрованих привредника, пишу „Новости“.

Ову лошу слику употпуњава и податак о проблематичним кредитима приватног и јавног сектора који су достигли 224,5 милијарди динара.

Такође, пише даље лист, 2.754 предузећа тренутно је у стечају, док се бољој судбини нада 54.648 радника из 172 предузећа у реструктурирању.

„Новости“ преносе и да се радње и фирме и даље више гасе него што се нове оснивају па је тако тренутно званично регистровано 103.472 предузећа и 218.614 предузетничких радњи.

Од почетка године, према подацима Агенције за привредне регистре, основана су 5.804 нова предузећа, док су регистрована још 19.783 предузетника. Ове године се, у поређењу са прошлом, више људи одважило да оснује нову фирму, док је елан предузетника, у односу на лане, опао.

Лист пише да се и даље се више регистрованих привредника брише из евиденције него што се оснива нових па је за првих осам месеци ове године из Регистра обрисано 6.340 привредних друштава и 21.863 предузетника.

„На смањење броја обрисаних привредних друштава у овој години највише је утицало то што су судови престали да шаљу АПР-у правоснажне судске одлуке о спроведеном аутоматском стечају у привредним друштвима, јер је јула ове године Уставни суд прогласио неуставним одредбе закона о стечају које се односе на аутоматски стечај“, објашњава за „Новости“ Габријела Петковић Јовановић, из Агенције за привредне регистре.

„Тако да се над предузећима чији су рачуни у блокади у дужем периоду више не спроводе поступци аутоматског стечаја“, додала је она.

Од почетка примене Закона о стечају, средином 2010. године, по овом основу АПР је по службеној дужности обрисало укупно 16.596 предузећа.

„У току ове године је из судова пристигао знатно мањи број правоснажних судских решења о извршеном аутоматском стечају, свега 599 решења, на основу којих је АПР извршио брисање привредних друштава, и то пре свега у првом тромесечју године, док је у последњих пет месеци било свега неколико привредних друштава, обрисаних по овом основу“, казала је Петковић Јовановић.

Када је реч о предузетницима, у овој години највише је новооснованих ресторана и покретних угоститељских објеката, чак 1.397. Следе кафићи, 1.337, па трговина на мало у неспецијализованим продавницама, претежно храном, пићима и дуваном (866), а следе таксисти (822) и фризерски и козметички салони (749).

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!