Економија

Блокирано 54.310 фирми, привреда Србије у дуговима двоструко већим од њеног капитала!

РАЧУНИ чак 54.310 фирми и предузетника су тренутно у блокади. Дугују укупно непуних 300 милијарди динара и то без обрачунатих камата. Највећи део тог дуга, 126 милијарди динара, ненаплатив је дуже од три године и направило га је 12.420 предузећа и радњи.

Под блокадом је свега око четири одсто укупних обавеза српске привреде. Предузећа и предузетници на крају 2014. године, види се из финансијских извештаја, узајмили су се за укупно 8.222 милијарди динара. На сваки динар сопственог капитала банкарима, добављачима и држави дугују скоро два динара. Убедљиво највећи степен задужености је међу микропредузећима која упошљавају до десет радника. Они на сваки свој динар, кредиторима дугују 15 динара. И поред великих дугова, то је један од делова српске привреде који успешно послује. Прошлу годину завршили су у “плусу” од близу 18 милијарди динара.

– Синтетички подаци некада замагљују комплетну слику – објашњава Светлана Кисић, сарадник Економског института. – Довољно је да велики дугови неких јавних предузећа драматично промене просечну слику. Постоји један сегмент привреде који солидно ради. То су микро, мала и средња и предузећа и системским мерама треба подржати њихов развој. Макар им не треба отежавати пословање.

НЕМАЈУ РАДНИКА, ИМАЈУ МИНУС

Међу предузећима у Србији чак 28.060 њих која не упошљавају ниједног радника. Рачуновође упозоравају да те фирме са свега 8 до 9 одсто учествују у укупној активи привреде, а на њих одлази чак петина губитка. – Имају 3,8 милијарди динара обртних средстава, а чак 6,7 милијарди динара краткорочних обавеза. То говори доста о томе како послују – сматра Перо Шкобић.

Анализа финансијских извештаја које је урадио Савез рачуновођа и ревизора Србије открива да би српска привреда у глобалу тешко прошла испит ликвидности. Она је лане пала у односу на 2013. годину и то, посматрано кроз коефицијент, са 0,91 на 0,85, када је реч о општој, са 0,64 на 0,59 је смањен ниво текуће ликвидности. Фирме располажу са све мање готовине, а из дана у дан им расту краткорочне обавезе.

– Предузећа имају веклики степен задужености – сматра Перо Шкобић, генерални секретар Савеза.

– Наша ранија истраживања су показала да је велики проценат финансијских извештаја производ креативног рачуноводства. То се ради за потребе добијања тендера и кредита. Они добију позајмицу коју нити враћају нити плаћају. Зато и имамо огроман удео ненаплативих кредита.

Иста анализа је показала да су српске фирме у “црној зони” вероватноће банкротства. Укупни коефицијент је 1,07, а нешто бољи “пласман”, такозвана сива зона, креће се између коефицијената 1,2 до 2,9.

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!