У периоду између 2007. и 2010. најсиромашнија домаћинства су забележила или слабији раст или даљи пад прихода од прихода најбогатијих.
Неједнакост између бруто друштвеног производа (БДП) у земљама чланицама Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД) продубиле су се од 2008. и почетка економске кризе до краја 2010. више него током претходних дванаест година, наводи се у данас објављеном извештају ове организације.
Држава је амортизовала шок за многе појединце, али нова смањења социјалних давања у земљама ОЕЦД-а могла би даље да продубе неједнакости и допринесу порасту сиромаштва у наредним годинама, упозорава ОЕЦД.
Када се одузму порези и социјална давања, 10 одсто најбогатијих у ОЕЦД-у зарадили су 9,5 одсто више него 10 одсто сиромашних 2010. године, док су 2007. богати зарадили девет пута више од сиромашних. Највећа разлика је у Чилеу, Мексику, Турској, САД и Израелу, а најмања на Исланду, у Словенији, Норвешкој и Данској.
„Ова забрињавајућа чињеница подвлачи потребу да се заштите најугроженији грађани, поготово у периоду када владе спроводе потребне мере за смањење јавне потрошње“, рекао је у саопштењу генерални секретар ОЕЦД-а Анхел Гурија (Ангел Гурриа).
„Политика чији је циљ стимулисање раста и запошљавања треба да обезбеди једнакост и ефикасност“, рекао је Гурија и додао да то укључује неоходну реформу фискалног система да би се осигурало да свако плаћа свој део и заузврат добија подршку која му је потребна.
Тако је 10 одсто најимућнијих домаћинстава глобално мање погођено него 10 одсто најсиромашнијих у 21 земљи од 33 за које постоје подаци. Број људи који живи у сиромаштву порастао је током кризе у већини земаља. Фискална политика и социјална давања допринели су да се ублаже глобална повећања, али различите категорије становништва су различито погођене.
Сиромаштво је према томе више погодило децу и младе, а мање старије становништво. До 2010. у многим земљама пензионери су билизаштићенији од активног становништва, јер су њихове пензије биле мање погођене фискалним смањењима. Од 2007. број деце који живе у сиромаштву порастао је у 16 земаља ОЕЦД-а, и тај пораст је био већи од два процентна поена у Турској, Шпанији, Белгији, Словенији и Мађарској.
Насупрот томе, сиромаштво је опало за два поена у Великој Британији и Португалу.
Танјуг
Све су то, изгледа, земље у '' транзицији '', где сиромашни бивају још сиромашнији, богати још богатији…