Здравље

Болеснији смо него наши преци јер једемо лошу храну

ПАД имунитета све чешће се означава као узрок многих болести – од5 разних инфекција и алергија до карцинома различитих локализација. Зато је све више оних који на разне начине покушавају да ојачају одбрамбене способности организма. Доктор Пол Клејтон, професор неурофармакологије на Универзитету у Единбургу и предавач на постдипломским студијама Оксфорд универзитета, за “Новости”, међутим, тврди да нема те “магичне” хране која може брзо да оснажи имунитет, јер је наш имуни систем веома компликован и има много нутриционих захтева.

Професор Клејтон, који је недавно био у Београду, на првом симпозијуму о имунитету, у организацији Српског апотекарског друштва, свестан је да људе веома збуњује то што се стално појављују различите информације о томе шта је важно за наше здравље, па и за имунитет.

– Знамо да се учесталост аутоимуних болести повећава за три, четири одсто годишње, као што знамо и да се за неколико деценија чак за 150 одсто повећао број у суштини алергијских обољења, као што су астма, ринитис, дерматитис, али и гастроинтестиналних поремећаја – објашњава професор Клејтон. – Када сам ја ишао у школу, нико у разреду није имао астму, а сада у сваком одељењу бар по једно дете има астму и алергијске реакције. Суочавамо се, такође, и са порастом малигних обољења, чији настанак се, такође, повезује са падом имунитета.

* Чиме објашњавате ту поразну статистику?

– Верујемо да постоји неколико разлога. Оно што доводи до ове дисфункције имунитета су два одвојена фактора, оба везана за исхрану. Један од њих је недостатак 1.3 и 1.6 бета глукана из ланца исхране, што је последица промена у пољопривреди и процеса у технологији производње хране. Други узрок је уклањање антизапаљенских фактора, а то су омега 3 киселине, које су доста редуковане из хране. То нас је учинило рањивим на алергије, а верује се да је покренуло и аутоимуне болести и оставило одбрамбени систем веома слабим. Сви ови фактори су нас учинили много подложнијима болестима него што су то били наши преци.

* Како су сада бета глукани, откривени још 1968. године, избили у први план када је реч о јачању имунитета?

– Научници са Универзитета у Њу Орлеансу, који су их и пронашли, успели су да открију невероватна својства која бета глукани имају на имуни систем нашег организма и то откриће сматра се кључним помаком у науци о јачању имунитета. Постоје бројна истраживања једињења бета глукана која су се показала есенцијално важним.

* Ствара се утисак да се, можда, највећи број истраживања ради на тему имунитета?

– Заправо, најчешћа истраживања на пољу здравства се и спроводе у погледу јачања имунитета. Кроз историју, људи покушавају да нађу начин како да стимулишу ћелије одговорне за јачање имунитета. Што је имунитет људског организма јачи и отпорнији, лакше ће се изборити са инфекцијама, вирусима, гљивицама и прехладама. Истраживања једињења бета глукана су се показала есенцијално важним за оптимално функционисање имунитета не само код људи, него чак и код других сисара и птица.

НЕСТАЛИ У ЛАНЦУ ИСХРАНЕ

* АКО се деценијама зна ефекат бета глукана на имунитет зашто се сад, а сви смо већ прилично скептични према “магичним пилулама”, потенцира њихова улога?

– Раније су бета глукани били врло присутни у ланцу исхране, па смо их конзумирали свакодневно. Међутим, данас, као последица промена у прехрамбеној технологији, наш унос ових једињења је знатно мањи, што за последицу има дисфункцију нашег имуносистема. Зато их морамо уносити као додатке исхани. С обзиром на то да подстичу активност имуних ћелија чији је животни циклус два, три дана, како би имали ефекта, требало би да се узимају у континуитету.

Б. Радивојевић, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!