Навршило се 100 дана владе коју предводи Ивица Дачић, а чији је први потпредседник и координатор свих служби безбедности Александар Вучић, по мишљењу већине, на велика звона најављеном борбом против корупције и хапшењем проблематичних тајкуна успео да се наметне као најмоћнији човек актулне извршне власти.
Влада чију окосницу чини Српска напредна странка и Социјалистичка партија Србије, странке десничарско-левичарске идеологије, успела је да задобије наклоност и прохашке Србије, па је тако шефица Фонда за хуманитарно право Наташа Кандић похвалила њихову политику према Косову!
Дачићев кабинет, да подсетимо, потписао је све што је претходна влада договорила са Приштином, а што је иначе оштро критиковала у предизборној кампањи. Направила је и уступак више, па ће убудуће на регионалним скуповима државни функционери Србије седети у друштву са представницима сецесионистичких власти с Космета, без фусноте за делегацију Приштине.
Дачић је обећао да ће ова влада решити проблем Косова и да га неће пренети на следећу генерацију, а обавио је и историјско руковање са председником сецесионистичке владе из Приштине Хашимом Тачијем, у Србији осумњиченим за најтеже злочине.
Питање на које би могла да буде уздрмана владајућа коалиција за лидера Демократске странке Бориса Тадића неће бити косовско-метохијско, већ финансијско-привредног карактера.
На том пољу, Влада Србије за сада је успела да обезбеди редовне исплате принадлежности свих буџетских корисника и обезбеди сервисирање дуга иностранству до краја године, иако су, како тврди министар финансија Млађан Динкић, наследили дубиозу у буџету, а држави претио банкрот.
[quote]
Изгураће цео мандат?
Убрзо након што су чланови нове владе у Скупштини положили заклетву (27. јула), почеле су и спекулације о ривалству премијера Дачића и првог потпредседника Вучића. Са најновијом афером прислушкивања, у којој су мете били Вучић и председник Николић, тај ривалитет с елементима раскола се продубљује. Ипак, из Владе Србије поручују да ће изгурати цео мандат, а аналитичари верују да се наводна криза више рефлектује по медијима него у стварности.
– Сувише је велики улог био кад се правила ова коалиција у политичком смислу да би се она спотакла о камен локалне самоуправе у неком граду или општини или о писање булеварске штампе да се спрема хапшење неког од министара – сматра Дејан Вук Станковић.
[/quote]
У почетку мандата било је доста несналажења, па је министарка енергетике Зорана Михајловић прво обећала да ће увести јефтинију дневну тарифу за струју, али је убрзо од тога одустала да би сада најавила израду социјалне карте корисника.
У једном моменту десила се несташица јестивог уља, али се тржиште убрзо стабилизовало са знатно већим ценама производа. Курс динара и даље варира, а гувернерка Јоргованка Табаковић је прихватила све битније примедбе ЕУ о избору гувернера и функционисању Народне банке, па је нови закон о централној банци написан по мерилима Брисела.
Генерално, владу коју су у почетку са великом резервом дочекали на Западу, сада више хвале инострани саговорници него домаћи бирачи.
Вести