Србија

Бомбардовање Србије (3): Две трећине пацијената умире

Докторка Бојана Бокоров, некадашња заменица управника Клинике за радиолошку терапију Института за онкологију Војводине, постала је мета прогона јер је прва проговорила о трговини листама чекања на овом институту. Од тада као узбуњивач јавности указује на све пропусте у лечењу оболелих од малигних болести у Србији.

Како бисте оценили стање у српским болницама у којима се лече малигне болести?

– Онколошки капацитети у регионалним болницама и клиничким центрима су у првом реду малобројни, па су и услуге које пружају дефицитарне. А рецимо добили смо мамографе од Јапана који још нису пуштени у рад, јер ништа није урађено у погледу њихове монтаже, обуке кадрова и успостављања мобилних јединица. Број ултразвучних апарата је такође недовољан, а за неке прегледе потребна је и посебна сонда која се додатно купује, а у неким случајевима она значи сам живот. Малигне болести се касно откривају и због сиромаштва становништва, немогућности плаћања приватних прегледа и незаинтересованости државних лекара за рад због ниских плата.

Колико су дуге листе чекања на почетак лечења?

Бојана Бокоров
Бојана Бокоров

– Листе чекања у установама терцијарне здравствене заштите су такве да се бележе катастрофални резултати у погледу оздрављења оболелих. За зрачења рака плућа чека се девет месеци, а за рак дојке пола године. Јасно је да су последице погубне.

Колико апарата за зрачење постоји у Војводини?

– На територији Војводине сада раде само две машине, од којих је једна купљена 2004. године и може се рећи да је на крају свог радног века. Данас у Војводини дневно на ред дође 60 болесника, а зна се да се на листи чекања налази око 1.200 оболелих од рака којима је потребно зрачење. Око 10.000 Војвођана оболи у току једне године, од тога око 7.000 захтева зрачење, а са две машине у целој Војводини може се озрачити свега 2.000 људи!

Шта бисте још истакли као велики проблем? 

– Велики проблем представља и неиздавање потврда о немогућности лечења у року од 30 дана, што је иначе законска обавеза директора онколошких клиника, а са којима би оболели од рака могли да се лече у окружењу на терет РФЗО и тако спасу и продуже живот. Са овим је министарка здравља упозната, али не реагује. Из тог разлога, као и због недостатака машина за зрачење и високообразовног кадра, две трећине онколошких болесника умире у року од пет година, на годишњем нивоу 
10.000 људи више него што би требало.

 

Следећи наставак – Бомбардовање Србије (4): Четири кревета за 17 болесника

 

Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!