У трговине у мањим градовима Србије ће због несташице бити пласирано још 3.000 тона јестивог уља. Постоје проблеми у ланцу обезбеђивања и пласмана уља за потребе робних резеви
ЈОШ 3.000 тона уља ће у наредних неколико дана, посредством Робних резерви, бити пласирано у радње у мањим градовима, како би се и тамо предупредиле несташице. Уље ће на боцама имати ознаку робних резерви. Тако ћемо спречити евентуалне злоупотребе добављача како уље не би једно време држали на залихама, а касније га продавали по вишим ценама – рекао је у четвртак Расим Љајић, министар за спољну и унутрашњу трговину.
Министар је приликом обиласка Фабрике уља „Викторија-оил“ у Шиду, признао да постоје одређени проблеми у ланцу обезбеђивања и пласмана уља за потребе робних резеви.
Зато је каже кренуо у обилазак фабрика да се на лицу места увери колико се уља произведе и дистрибуира и да се евентуални проблеми отклоне.
ПОСКУПЉЕЊА
НА раст цена хране у Србији највише је утицала суша, али има и других фактора као што је курс динара, сматра Војислав Станковић, додајући да се очекује да ће инфлација до краја године бити до 10 одсто. – Мислим да није добро што је забрањен извоз шећерне репе, соје и сунцокрета јер, то ствара психологију несташица и утиче на раст цена- каже Станковић. – Тако је пшеница била најскупља када није могла да се извози и достизала је до 32 динара за килограм.
Он је додао да несташица неће бити и да ће бити уља и за извоз, али да несташице проузрокује психолошки проблем. Генерални директор „Викторија-оила“ Рајко Чаворовић је истакао да ће Србија имати уља и да су неоправдане бојазни да га неће бити на тржишту, те да се из ове фабрике оно испоручује домаћем тржишту „дан за дан“, а поштују се и обавезе према иностраним партнерима.
Тако уљари кажу да редовно испоручују, а трговци да га свакодневно стављају на рафове. Уља из робних резерви, међутим, нема у радњама. У Привредној комори Србије тврде да је тржиште Србије нормално снабдевено основним животним намирницама, да су сви биланси позитивни и да нема разлога за страх од несташица.
– Робне резерве би што пре требало да изађу са максималним количинама како би се успоставила равнотежа на домаћем тржишту и отклонила психоза несташица – оценио је у четвртак Војислав станковић, саветник у ПКС. – Процењује се да је овогодишњи род сунцокрета мањи за око 10 одсто, али ће уљаре моћи да произведу довољно уља за домаће потребе. Реална цена уља јесте између 180 и 200 динара јер се цена сунцокрета креће од 50 до 56 динара по килограму.
Новости