Најава начелника Генералштаба Љубише Диковића о наоружавању и модернизацији Војске Србије, по мишљењу војног аналитичара Александра Радића је само ново фотошопирање српске стварности.
Значи, немамо муницију за “нору”?
– За тај калибар смо користили пројектиле са америчких хаубица које смо добијали из војне помоћи, али оне су повучене из наоружања као застареле. Дакле, јасно је из чега ћемо пуцати.
А “лазар”?
– У развоју “лазара” заиста учествује Војска, али то возило још није дошло до фазе прототипа, а прототип је онај први примерак који иде на испитивање. О наоружању Војске Србије тренутно имамо само “слике” и обећања која, са једне стране долазе из редова групе људи која је раније у СДПР водила пројекте за извоз, а са друге – из интереса Српске напредне странке. То је и метафорично и практично фотошопирање стварности.
Ништа без ескадриле
Обећани су и борбени авиони?
– Тек 2014. године смо сазнали да од тога нема ништа, а притом, стално се говорило како ће Србија набавити “мању количину” тих авиона. У наоружању сваке војске, ма колико имала, не постоји опција “и имамо и немамо”. Тако је и за авионе. Минимална организацијска количина са којом ратно ваздухопловство може да организује обуку и оспособљава свој кадар је ексадрила, а она броји 12 или 14 авиона.
На шта конкретно мислите?
– Вучић је за Божић, на ТВ Пинку показивао само фотошоп фотографије које немају никакве везе са стварношћу, јер су та средства далеко од тренутка када могу да уђу у наоружање.
Из буџета Србије за ову годину види се да ће половина новца Војске отићи за набавку само једног хеликоптера – Ми 17 В5. То је све.
Ваљда два хеликоптера, тако је договорено 5. септембра у Москви?
– Е сад следи и најлепши део фотошопиране стварности. Од државног секретара у Министарству одбране смо чули да ће један хеликоптер купити Војска, а други држава. Тако смо сазнали да набавка војне технике може да буде посао и војске, али и државе, само што ми није јасно у чему је разлика између државе и војске.
Како је то могуће?
– Истина је да је планирано да оба хеликоптера купи једна друга организација, а када је то пропало, нико није смео да каже зашто је тај договор пропао, па нас сада лажу. Пошто се већ “утркујемо” и поредимо са Хрватима, истине ради, хрватско Ратно ваздухопловство већ има 24 хеликоптера који Србија купује од 2012. године.
Ђ. Баровић – Вести