Економија

Борко Пушкић: Наставља се политика комадања ЕПС-а

Посланик Двери у Скупштини Србије Борко Пушкић рекао је данас да министарка рударства и енергетике Србије Дубравка Ђедовић наставља политику разбијања Електропривреде Србије (ЕПС), бивше министарке Зоране Михајловић.

Он је на конференцији за новинаре у Скупштини Србије рекао да би формирање зајдничке фирме ЕПС-а и мађарског електроенергетског система, којим управља МВМ група, имало и „енергетски и безбедносни потенцијал“.

„Надзорни одбор ЕПС-а је 18. маја имао ванредну седницу са темом издвајања 11 хидроелектрана из ЕПС-а. Ако је неко имао дилему да ће нова министарка Ђедовић бити сушта супротност од Михајловић само неколико месеци након преузимања функције се потврдјује да је она ништа друго него наставак такве политике која има за циљ да даље дезинтегрише и разбија електропривредни систем Србије“, рекао је Пушкић.

Додао је да је Ђедовић „агент страног интерса“, а да је, према речима стручњака из ЕПС-а и независних истраживача, вредност те компаније између 14 и 16 милијарди евра.

Када је, како је рекао, ЕПС трансформисан у акционарско друштво, процењена вредност је била само три милијарде евра, а само вредност хидропотенцијала је преко три милијарде евра.

Тема Надзорног одбора 18. маја је, према његовим речима, била потенцијално стварање заједничке фирме ЕПС-а и мађарског МВМ-а која би се бавила хидропотенцијалима Србије, извучених из електроенергетског система Србије.

„Мађари, који имају само једну хидроелектрану и немају искуства, знања и стручњке за хидро потенцијале би водили тај сектор, а Норвежани би ускоро требало да са два члана уђу у Надзорни одбор ЕПС-а. Од седам чланова Надзорог одбора где просту већину чине четири, два би били Норвежани. То значи да би се у ЕПС-у 50 одсто питали Норвежани“, рекао је Пушкић.

Додао је да Норвешка нема никакве везе са лигнитом и термоелектранама, а Мађари који немају везе са хидроелектранама водили би тај сектор у заједничкој фирми са Србијом.

Реч је, како је рекао, „о свесној некомпетенцији и даљем растакању и обезвређивању потенцијала Србије, са крајњим циљем да се продају“.

„Србија има цену струје, која је међу најнижима у Европи и уколико се ова интенција настави, не само да неће бити међу најнижим, већ ће бити међу највишим“, рекао је Пушкић.

Он је поставио питање зашто седница Надзорног одбора ЕПС-а у коме 15 одсто акција имају грађани није била јавна како би се укључили и они и стручна јавност и зашто је Ђедовић рекла да им „информације цуре са седница Надзорног одбора“.

Пушкић је рекао да би се издвојиле хидроелектране Ђердап 1, Ђердап 2, Бајина Башта 1, Бајина Башта 2, Зворник, Подпећ код Прибоја, Увац код Нове Вароши, Бистрица код Пријепоља, Власинска хидроелектрана, хидроелектрана у Поморављу и хидроелектрана у Пироту.

„То је озбиљна вредност коју неко жели да интегрише у нова предузећа. Категорично се противимо томе да се са Мађарима прави нова фирма коју би чинило 11 хидроелектрана и противимо се да Норвежени улазе у Надзорни одбор ЕПС-а“, рекао је Пушкић.

Додао је да се то дешава када постоји велики безбедносни проблем јер је пре два дана 24.000 војника имало на „окупираној“ територији Србије, на Косову, вежбу Дефендер, а већ за три недеље, како је најављено, у Бујновцу на војним полигонима, НАТО ће имати вежбу са Србијом.

„Наша јавност, Министарство одбране, Министарство спољних послова, Влада, председник, нико није реаговао на ову срамну вежбу, па постављамо питање да ли је она кординација и договор Бореља (високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност, Жозеп), Вучића и Куртија“, рекао је Пушкић.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Извор
Бета

Један коментар

  1. Gospođa Zorana Mihajlović ukazuje na učinjenim greškama u EPS-u, navodi loš izbor kadrova, pečenjari i kadrovi partijski drugovi, a ne stručnjaci, Zoka zaboravila da od tri mandata u Vladi Srbije ona je u dva mandata bila na čelu Ministarstva za rudarstvo i energetiku i nije vinovna za propast EPS, nekada vodeća firma u Srbiji i regionu. Ona je protiv završetka TE Kolubara B, a ima i ugalj i nije kasno da ona radi, a Srbiji treba energija, jer i razvoj obnovljive izvore sporo se razvijaju.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!