Србија

Бору прети јаловина

ПРОГРАМ санације јаловишта и изградње колектора отпадних вода у Рударско-топионичарском басену (РТБ) “Бор”, једном од највећих еколошких проблема у Србији, и званично је отказан!

Ово је, за “Новости”, потврдио Тони Верхеијен, шеф Канцеларије Светске банке у Србији. Овај пројекат је требало да финансира Светска банка са сумом од 24,3 милиона долара.

Информације “Новости”, такође, указују и на то да је пројекат изградње новог колектора завршен и ревидиран. На међународном тендеру, за обављање тог посла била је изабрана румунска фирма “Гавела”, али се, након што је пројекат отказан, са тим послом стало.

Средства за изградњу новог колектора, чиме би се елиминисала опасност од његовог пуцања и изливања отровних материја низводно од Борске реке, предвиђена су, сазнаје наш лист, републичким буџетом. Међутим, није познато када ће се са тим послом и започети.

– Министарство финансија Србије од нас је затражило да “затворимо” тај пројекат, који је требало да финансирамо кредитом – казао је Верхеијен. – Званично образложење је да претходних осам година, колико је прошло откако је Борд директора СБ одобрио тај пројекат Србији, ништа није урађено на његовој реализацији.

Шеф Канцеларије СБ у Србији је напоменуо и да је та финансијска институција обавештена да ће се пројекат у Бору, ипак, радити, али да ће средства за то обезбедити Министарство енергетике.

Из кабинета Зоране Михајловић, која је у претходном периоду била на челу Министарства енергетике, пре годину дана речено је да се поставља питање има ли потребе за ремедијацијом земљишта, јер би та “активност онемогућила потенцијалну експлоатацију јаловине, за шта постоје довољно утемељена мишљења, које су урадили еминентни научни институти у Србији”.

КАТАСТРОФА

ПРЕМА тврдњама стручњака, у случају пуцања колектора дошло би до пробоја бране и изливања флотацијског јаловишта, што би изазвало међународну еколошку катастрофу, са несагледивим последицама. Рушење бране трајало би око два часа, а флотацијска јаловина би поплавила села низводно од тог места, као и део Зајечара. Талас загађења стигао би до Тимока, а одатле до Дунава, у делу који припада сливу Црног мора у Бугарској.

 

Љ. ТРИФУНОВИЋ, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!