СИРИЈАЦ Абдулах Наками, који има држављанство БиХ и који је настањен у Травнику, још пре неколико месеци вратио се са сиријског ратишта, где је рањен и одмах је оперисан у једној јавној медицинској установи у Сарајеву, после чега га нико није испитао о узроцима и месту рањавања.
Саговорник близак безбедносном сектору, рекао је за Глас Српске да с Накамијем ниједна надлежна безбедносна агенција није контактирала након повратка са ратишта.
– Он све време мирно живи у Травнику. Та појава све је учесталија у ФБиХ. До сада су оперативни захвати извршени на десетак повратника са сиријског ратишта. Дупло више је оних којима су пружене медицинска нега и помоћ након рањавања – каже он.
Портпаролка SIPA Кристина Јозић рекла је да су у току провере у погледу карактера пружених лекарских услуга у неколико случајева.
Припадници SIPA континуирано проверавају све информације које се односе на могуће учешће држављана БиХ на страним ратиштима са циљем утврђивања тачности и предузимања даљих потеза из надлежности Агенције – каже она.
Јозићева наводи да је, према сазнањима SIPA, једна особа, за коју се сумња да је учествовала у оружаним сукобима у Сирији и Ираку, затражила лекарску помоћ у здравственој установи у једном граду. Та помоћ му је, додаје, и пружена.
Глас Српске објавио је раније да је у Клиничком центру Универзитета у Сарајеву 2014. године лечено осам џихадиста који су били рањени на сиријском ратишту, док је у болницама у Зеници и Травнику лежало укупно 11 рањених бораца повратника из Сирије.
Стручњак за безбедност Предраг Ћеранић каже да није изненађење да има оних који су се вратили са сиријског ратишта, а да нису безбедносно обрађени, као ни то да ране санирају у медицинским установама по ФБиХ.
Абдулах Наками, према речима извора, дошао је током рата у БиХ као хуманитарни радник, где је и после остао, стекао је БиХ држављанство и оженио се држављанком БиХ, с којом има двоје деце. Завршио је медицинску школу и има звање медицинског техничара.
Глас Српске