Део јавности који је пре расписивања анкете о судбини Старог савског моста био уверен да је већ одлучено да он буде постављен као скулптура у парку Ушће јуче је већ био уверен да су имали право. Јер, званични резултати гласања на порталу града окончани су у корист опције да се речна саобраћајница премести између Музеја савремене уметности и Бранковог моста, да испод ње буду угоститељски објекти и неколико галерија, и да се гради пешачко-бициклистички мост у Блоку 70, у продужетку Омладинских бригада. Са освојена 3.454 гласа то је за 618 гласова више од друге понуђене варијанте – пресељење и доградња моста између Новог Београда и Аде Циганлије за пешачко-бициклистички саобраћај. Она би обухватила демонтажу Старог савског моста са садашње позиције и постављање на нову локацију са израдом нових бетонских стубова, челичне конструкције и изградњу прилазних стаза у наставку Улице омладинских бригада до Аде Циганлије.
Друга опција која је добила 2.836 гласова јефтинија је, коштала би, наведено је у анкети, око 14 милиона евра, што је за око милион евра мање него прва која би обухватила две интервенције – измештање препознатљиве зелене лучне конструкције у парк и градњу новог моста који би повезао Нови Београд и Чукарицу.
Гласање је трајало од 24. октобра до 15. децембра и за то време за бројне житеље престонице и стручну јавност варијанта да се мост сели и служи као скулптура била је неприхватљива и бесмислена. Неки су били још оштрији у коментарима тврдећи да ће телима бранити уклањање трамвајског моста који у силуети и меморији града игра веома важну улогу.
Званичници града уверавали су да ће Београђани, учесници анкете, дати последњу реч о судбини моста, али се из њихових изјава могло закључити да навијају за опцију која је на крају и победила. Они се јуче тим поводом нису оглашавали. У наредне две недеље, како смо незванично сазнали у Градској управи, биће познати „следећи кораци у вези са Старим савским мостом”.
Шта год да то значило, мост је за дислокацију виђен још 2016, а према последњим најавама требало би да буде измештен са садашње позиције на пролеће следеће године. На његовом месту треба да буде подигнут нови, али већег капацитета, због изградње стамбено-пословног комплекса „Београд на води”.
Покрет слободних грађана: мост заштитити као културно добро
Покрет слободних грађана покреће иницијативу за упис Старог савског моста у евиденцију добара која уживају претходну заштиту и иницира поступак његове пуне заштите, наведено је у саопштењу ПСГ-а. Повод за овакву реакцију су најаве да ће Стари савски мост бити измештен и реконструисан на неким од понуђених локација и зато ПСГ, како наводи, изражава негодовање због предвиђених активности.
– Стари савски мост је један од најважнијих инфраструктурних објеката у Београду који са аспекта историчности и аутентичности испуњава неопходне услове за упис у евиденцију и утврђивање статуса културног добра, а на основу Закона о културним добрима Републике Србије – пише у саопштењу ПСГ-а.
Аутор: Далиборка Мучибабић, Политика.рс
А у власти све идиот до идиота, све гори од горега, ко да су их са свећом по магли и мраку тражили и наватавали.
САЧУВАЈ НАС БОЖЕ.