ТЕЛЕВИЗИЈЕ у Србији имају велику моћ, али моћ која је у туђим рукама, односно у рукама капитала и политичких елита, оценио је данас социолог Ратко Божовић поводом Светског дана телевизије.
„Суштински, ми имамо највише забаве и разоноде у свим медијима, а остаје питање каква је образовна и информативна функција и ту ћемо видети велике слабости. Телевизије нису аутономне да успоставе истину о реалности и критичку јавност. Нема дискусије и расправе. На телевизијама се гради јавно мњење по логици и интересу владајуће гарнитуре, јер они су непрекидно присутни, кад ту није ријалити програм“, казао је Божовић агенцији Бета.
Он је оценио да стање у медијима у Србији никада није било горе и да је чак и 1990-их година постојала некаква алтернатива, опозиција или другачије мишљење и да је „критичка позиција данас потпуно нестала“.
Божовић је оценио да су телевизијске или културне потребе публике у корелацији са материјалним стањем друштва.
„Ту су елементи страха који је присутан. Атмосфера у друштву није добра и подстицајна и није она која би нагонила и те медије да буду другачији“, казао је Божовић.
Светски дан телевизије установила је 1996. Генерална скупштина Уједињених нација и позвала државе-чланице да тога дана активно размењују програм, са акцентом на теме мира, сигурности, друштвеног и привредног развоја и побољшања културне размене.
Бета