Србија

Бране људска права Бориса Тадића и опет нуде Ахтисаријев еликсир

ПАНИКА: ХЕЛСИНШКИ ОДБОР ЗА ЉУДСКА ПРАВА„МОБИЛИСАО” ЧАНКА, ДРАШКОВИЋА И КОРАЋА

  • НИЈЕ ЛОШЕ: Сложили се да је неприхватљив однос четири председника општина са севера Косова и Метохије према председнику Србије Борису Тадићу
  • ЧАНАК: Претешке су оптужбе да се Влада Србије понаша кукавички, јер се суочава са озбиљним опструкцијама и из саме Европске уније (ЕУ) у којој се трећеразредни чиновници баве питањем Косова, а не људи од визије
  • ДРАШКОВИЋ: Патриоте, милешевски црни анђели знају да све што је вредно од културне и духовне баштине, налази се јужно до Ибра, док на северу нема ништа вредно осим балвана
  • КОРАЋ: Антиевропска кампања је све очигледнија у медијима, а посебно у онима где је држава власник, док су антиевропске снаге у налету, проевропски блок се повлачи
  • ФАКТИ: Није им лако чим су морали да потегну своју најтежу „артиљерију”! Мора да су проценили да Ештонова, Кацин, Кфор и Еулекс нису више довољни! Штета је једино што Хелсиншки одбор њоме, успут, плаше врапце… Јер, и они су мали…

        БЕОГРАД, (ФоНет) – Учесници дебате Хелсиншког одбора за људска права у Србији сагласили су се да се на теми Косова руше европске интеграције Србије и да је неприхватљив однос четири председника општина са севера Косова и Метохије према председнику Србије Борису Тадићу.

        Председник Лиге социјалдемократа Војводине Ненад Чанак рекао је да се не треба чудити зашто се косовски чвор не решава, јер многи од њега одлично живе.

        Зашто се ко чуди што четири председника општина са севера Косова на равноправном нивоу разговарају са председником државе, када је пре 25 година главна вест у дневнику била шта о ситуацији на Косову и Метохији мисли девета општина Косово Поље, указао је Чанак.

        Он је критиковао државу што се одриче антифашистичке традиције и што оно најбоље у свом културном и интелектуалном бићу сурвава у „поноре нове русификације”.

        Чанак је истакао да су претешке оптужбе да се Влада Србије понаша кукавички, јер се суочава са озбиљним опструкцијама и из саме Европске уније (ЕУ) у којој се трећеразредни чиновници баве питањем Косова, а не људи од визије.

        „Од 30 прелаза, колико их Косово има, ми имамо проблем на два. Како се нико у ЕУ није досетио да искористи декларативну посвећеност интеграцијама и Београда и Приштине и предложи царинску унију”, рекао је Чанак.

Бране људска права Бориса Тадића и опет нуде Ахтисаријев еликсир

        Председник Српског покрета обнове Вук Драшковић рекао је да грађанима треба рећи истину да је, после рата Србије са НАТО, Савет безбедности са седам печата оверио капитулацију Србије и да ниједним документом није гарантован повратак до 1.000 српских војника и полицајаца на територију Косова.

        То је велика манипулација и највећи балван који се котрља Србијом, рекао је Драшковић и упозорио да ако се деси, „а неће”, да се отцепи север Косова, то ће учинити и општине Прешево и Бујановац.

        Патриоте, милешевски црни анђели знају да све што је вредно од културне и духовне баштине, налази јужно до Ибра, док на северу нема ништа вредно осим балвана, рекао је Драшковић.

        Према његовим речима, нема другог решења за Косово од прихватања Ахтисаријевог плана, уз гаранције ЕУ за тај план, који би у неким својим деловима могао да се побољша.

        Председник Социјадемократске уније Жарко Кораћ рекао је да се Косово користи као тема на којој се руше европске интеграције Србије, истичући да, како постаје извесно да ће држава добити статус кандидата, антиоевропски блок све више јача.

        Антиевропска кампања је све очигледнија у медијима, а посебно у онима где је држава власник, рекао је Кораћ и истакао да док су антиевропске снаге у налету, проевропски блок се повлачи.

        Као по правилу, оценио је он, у оваквом тренутку европски барјак носе мале странке и некад маргинализовани лидери.

        Странка која је на Европи добила изборе, Демократска странка, се потпуно повукла, рекао је Кораћ и истакао да је састанак Тадића са четири лидера са севера Косова показао немоћ Београда на утиче на догађаје.

        Функционер Либерално демократске партије Бојан Ђурић упозорио је да, уколико Србија 9. децембра не добије статус кандидата, то значи изгубљених пет до шест година евроентузијазма, али и европских фондова.

*    *   *    *    *

        Паника! Права паника, ни сами не крију! Па Тадића и ДС сами и нападају и бране, а имају и неке замерке на рачун Европске уније.

        Мора да им је догорело чим су у битку убацили и Халсиншки одбор за људска права! Чим су  истовремено „мобилисали” и Чанка, и Драшковића, и Кораћа! Чим их „троше” безмало сваки дан! Ако овако наставе, не гине им добровољна мртва стража!

        Која ли их је само труба окупила?! Јесте питање, али је и јавна тајна. Зато је од непотребног формалног одговора много важније што кад они говоре знамо шта мисле и шта би да нам кажу они у чијим је рукама труба.

        Добро је и што у име ЕУ дођоше и до последњег деривата «државних непријатеља». Што то јаје нађоше у само њима видљивој длаци «неприхватљивог односа четири председника општина са севера Косова и Метохије према председнику Србије Борису Тадићу».

        Да пристадоше да Тачију препусте и север Косова, Брњак и Јариње – да пристадоше на Ахтисаријев план – за Чанка, Драшковића и Кораћа били би и Европејци и «пријатељи (свих) народа».

        Дакле, није им лако чим су морали да потегну своју најтежу „артиљерију”! Мора да су проценили да Ештонова, Кацин, Кфор и Еулекс нису више довољни!

        А „пуцају” заправо у страну Тадића и ДС. Њих плаше! Њих утерују у бразду. Председници четири општине севера Косова су „колатерална штета”. Балван на путу. Зато, нека гурају и премештају своје балване.

        Нека се – уместо судбином Аце Путника и Мишка Коматине – баве бар неким Србима са Космета. Макар и председницима четири непокорне општине. Ко зна зашто то може бити добро!

        Уосталом, добро је Кораћ рекао да «у оваквом тренутку европски барјак носе мале странке и некад маргинализовани лидери», а «мале» не треба дирати. Зато и јесу «мали».

        Штета је једино што Хелсиншки одбор својом тешком артиљеријом, успут, плаше врапце… Јер, и они су мали…

        Уосталом, као што смо, у своје време, имали разлога да Цобелу ипак кажемо „хвала”, и «малима» можда дугујемо једно специфично хвала…

        Иначе, за оне који не знају: председница Хелсиншког одбора је Соња Бисерко, потпредседница Сешка Станојловић,  извршни директор Изабела Кисић, а  чланови савета – Латинка Перовић, Бранимир Стојановић, Сафета Бишевац, Фахри Муслију, Драга Божиновић и Срђан Баришић…

 

 Факти Фото: Фонет

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!