Парастосом на братуначком Градском гробљу, који предводи епископ зворничко-тузлански Хризостом и прислуживањем свијећа за покој душа настрадалих, почело је одавање почасти и централно обиљежавање страдања око 3.500 Срба из Средњег Подриња и Бирча које су убили припадници тзв. Армије БиХ током протеклог рата.
Парастосу су присуствовали предсједник Републике Српске Милорад Додик, министар рада и борачко-инвалидске заштите Српске Миленко Савановић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Александар Вулин, амбасадор Србије у БиХ Станимир Вукићевић.
Присуствују и посланици Народне скупштине Републике Српске, српски представници у заједничким органима БиХ, представници ОХР-а и других међународних организација, борачке и организације породица заробљених, погинули бораца и несталих цивила, Савеза логораша, Црвеног крста Српске и бројне општинске и страначке делегације.
Код Централног спомен-крста у Братунцу положено је цвијеће у оквиру централног обиљежавања страдања око 3.500 Срба из Средњег Подриња и Бирча које су убили припадници тзв. Армије БиХ током протеклог рата.
Цвијеће су положили предсједник Српске Милорад Додик, изасланик члана Предсједништва БиХ из Српске Младена Иванића, министар рада и борачко-инвалидске заштите Српске Миленко Савановић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Александар Вулин, амбасадор Србије у БиХ Станимир Вукићевић, те изасланик руске амбасаде у БиХ и представници ОХР-а.
Код Централног спомен-крста цвијеће су положили и народни посланици, српски представници у заједничким органима БиХ, као и борачке и организације породица заробљених, погинули бораца и несталих цивила, Савеза логораша, Црвеног крста Српске, те бројне општинске и страначке делегације.
Претходно је служен парастос на братуначком Градском гробљу, који је предводио епископ зворничко-тузлански Хризостом и прислужене су свијеће за покој душа настрадалих.
Централни комеморативни скуп одржава се поводом 24 године од великог страдања Срба у околини Сребренице и Братунца на Петровдан 1992. године и у знак сјећања и одавање почасти свим Србима средњег Подриња убијеним и погинулим у Одбрамбено-отаџбинском рату.
Према подацима Републичког центра за истраживање ратних злочина, без једног или оба родитеља у Подрињу током протеклог рата остало је око 800 српске дјеце, а око 5.400 породица остало је без покретне и непокретне имовине.
Од априла 1992. до јануара 1993. године у нападима муслиманских снага из Сребренице уништено је и разорено на десетине српских села, масакрирано и на најбруталнији начин убијено стотине српских цивила у Сребреници и селима око Братунца, Милића, Сребренице и Скелана.
Након полагање вијенаца код Централног спомен-крста, слиједи обраћање званичника и духовни програм на градском тргу у Братунцу.
СРНА
Nabijem ih na ovaj moj kurac srpski, smederevski.