Енергетика, космос, пољопривредна производња, развој малог и средњег бизниса, образовање – то је списак тема које је у Бразилу разматрао руски премијер Дмитриј Медведев. Посебна тачка – програм рада у области организације великих спортских догађаја. Олимпијске игре и фудбалска првенства дају могућност Русији и Бразилу да размене искуства, рекао је руски премијер.
Дмитриј Медведев је стигао у Бразил на позив председника земље Дилме Русеф. Њихов сусрет је био први у програму визита премијера. Разговор је ишао у правцу развоја политичког дијалога који је остварен између Русије и Бразила на највишем нивоу: од 2002. године председник Русије је два пута посетио Бразил, а бразилски председник четири пута Русију (последњи визит је био у децембру 2012. године и подударио се са рођенданом Дилме Русеф). Ову чињеницу је поменуо и Дмитриј Медведев у свом говору:
Наша комуникација се значајно променила. Ми разговарамо и сусрећемо се довољно често. Наши сусрети су постали чешћи. То потврђује да су наши односи заиста стратешки. Наши односи су засновани на узајамној симпатији, на узајамном поверењу. Наши односи су повезани и са улогом наших економија које се развијају довољно брзим темпом, у свету, у узајамном односу према БРИКС-у, и по другим питањима. Наши односи су добили стабилну динамику.
Русију и Бразил обједињује и заједнички прилаз у решавању главних светских проблема. То се тиче главних тема дневног реда: обезбеђење глобалне и регионалне безбедности, повећање економске стабилности и борба с међународним тероризмом. Истовремено, Русија и Бразил раде на развоју сарадње у многим областима у оквиру БРИКС-а – савеза Бразила, Русије, Индије, Кине и ЈАР, који последњих година има важну улогу на светској сцени. Позиције две земље су сличне и по питању деловања у Г20, где Русија и Бразил виде утицајну платформу за разматрање економских питања.
Део визита Дмитрија Медведева је била и шеста седница руско- бразилске комисије за сарадњу на високом нивоу. На њој је размотрен дужи списак регионалних и међународних проблема. Главни акценат је стављен на заједнички рад у УН, БРИКС-у, а, такође, и у Г20 и СТО.
Посебна пажња је посвећена питањима образовне и научно-техничке сарадње Русије и Бразила. Резултат тог рада је потписивање меморандума о реализацији бразилског програма «Наука без граница», о којој се говорило још приликом децембарског визита Дилме Русеф у Москви. На основу овог програма бразилски студенти ће моћи да студирају на водећим светским универзитетима, укључујући и руске.
Посебан положај сада заузима руско-бразилска сарадња у области освајања космоса. Данас је саопштено да ће на територији Универзитета Бразилија бити инсталирана станица за одређивање нагнуте даљине до космичких апарата.
Али, наравно, једна од најважнијих тачака дневног реда је повећање промета робе између две земље. Према резултатима из 2012. године промет је достигао ниво од 7,2 милијарде долара. У току разговора је постављен нови циљ – 10 милијарди долара. И он је могућ у скоријој будућности, рекао је Дмитриј Медведев:
Јако је важно да ми приликом оваквих сусрета планирамо нове пројекте, проверавамо шта је постигнуто у разним областима наше трговинско-економске сарадње. Сматрам да је задатак да наш промет достигне 10 милијарди долара годишње апсолутно реалан и у складу са потенцијалом наших економика. Надам се да ће задатак наредних година бити остварен. Ради се о узајамним односима у свим областима.
Што се тиче рада у оквиру заједничких економских пројеката, то овде главну улогу игра енергетика. На пример, руска компанија «Силовије машини» не само да испоручује опрему бразилским ХЕ у складу са раније потписаним уговорима, него планира да и даље развија сарадњу у тој области. Активна је на бразилском тржишту ХЕ и «Корпорација Енергомашекспорт». Паралелно се развијају и везе Русије и Бразила у области нафте и гаса: руска компанија «Газпром» је у новембру 2011. године отворила своје представништво у Рио де Жанеиру.
Глас Русије
Фото: РИА Новости