Европа

„Брегзит“ може да изазове политички цунами у Европи

Након референдума у Британији цела Европа је видела шта није могла да постигне Партија за независност Уједињеног Краљевства. Сада се центрифугалне политичке силе у другим земљама такође активирају и покушавају да привуку пажњу бирачког тела, наводи се у извештају Европског савета за међународне односе.

У извештају се наводи да би противници пријема избеглица и продужавања антируских санкција могли да направе један блок у ЕУ. И није искључено да ц́е у земљама ЕУ наредних година бити спроведено више од 30 референдума о актуелним питањима.

Резултати британског референдума о изласку из ЕУ могли би да изазову „политички цунами“ који би „паралисао“ целу Европску унију, пише „Индепендент“ позивајуц́и се на извештај Европског савета за међународне односе.

Бунтовници позивају на референдуме

Како се наводи, неколико „бунтовних“ партија у различитим земљама Европе вец́ су позвале на одржавање сличних референдума у својим земљама, а укупан број таквих референдума могао би да буде вец́и од 30.

– Јасно се види да су нека осец́ања, која су покренута током припреме референдума у Великој Британији, широко распрострањена широм ЕУ – цитира лист речи ауторке извештаја Сузи Денисон.

– Упркос чињеници да су многе партије на које смо обратили пажњу формиране око унутрашњих проблема, утицај миграционе кризе, економска питања и друго, гурају те партије на развијање снажне спољне политике која изазива неке од основних одредби европског послератног консензуса – додала је она.

Брегзит инспирација за многе

 

Денисонова наводи да би референдуми могли да дотакну најшири спектар питања, од чланства земаља у ЕУ до квота за пресељење миграната.

Ауторка извештаја истакла је да су се политичке снаге у тим земљама надахнуле успехом Партије за независност Велике Британије након резултата гласања:

„Они су видели шта је добила Партија за независност у преузимања програма Велике Британије и врло су заинтересовани да то исто ураде у сопственим земљама“, стоји у извештају.

У извештају стоји да „бунтовне“ партије имају директан утицај на националне владе ЕУ, јер имају више од 1,3 хиљаде места у владама 25 земаља. У извештају се, такође, наводи да ове политичке снаге имају заједничке позиције у вези са будуц́ношц́у ЕУ, неповерењем према САД и у принципу су проруске.

– Ове партије могле би да наступе као јединствени блок у Савету Европе по питању миграната. Осим тога, многе од њих су против продужења антируских санкција – изјавила је Денисонова.

Вестионлине

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!