ЊУ ДЕЛХИ/МОСКВА – Земље групације БРИКС, настављају курс слабљења своје зависности од развијених земаља, а берзе тог блока покренуле су властите финансијске инструменте међу којима су и термински уговори за Московску међубанкарску валутну берзу (ММВБ).
Појаву нових инвестиционих производа експерти објашњавају све већим бројем богатих инвеститора у земаљама са тржиштима у успону.
Светска федерација берзи у Јоханесбургу, у Јужноафричкој републици (ЈАР) најновијој чланици БРИКС, је још 2011. најавила формирање алијансе берза чланица неформалне групе пет многољудних земаља са привредама у наглом успону.
Алијанску би чиниле бразилска БМ&Ф Бовеспа, руска ММВБ-РТС, Бомбајска берза БСЕ Лимитед (Индија), корпорација берзи и клириншких организација ХКЕX (Хонгконг) и берза Јоханесбурга ЈСЕ Лимитед.
Све берзе, изузев ММВБ-РТС, у првих шест месеци неће наплаћивати трговину акцијама.
Сада берзански дилери могу да купују и продају терминске уговоре берзи БРИКС на неколико инвестиционих тачака, пренела је њујоршка агенција привредних информација Блумберг.
У првој фази пословања алијансе, берзе планирају покретање унакрсне понуде финансијских опција за своје индексе на више берзи.
У другој фази чланице алијансе намеравају да заједнички разраде нове производе за унакрсну понуду.
У трећој фази предвиђа се усавршавање нових услуга, пренела је агенција РИА Новости.
Нови финансијски производи могу да стекну популарност међу богатим индивидуалним инвеститорима у земљама у развоју, који желе приступ страним тржиштима, изјавио је Брус Вебер, декан економског колеџа при универзитету у америчкој савезној држави Делавер.
„То указује на висок ниво партнерства и сарадње. Земље БРИКС би могле да се крећу напред са заједничким индексом“, нагласио је Вебер.
Нови финансијски инструменти могу да изазову велико интересовање инвеститора.
Термински уговори за стране индексе омогућавају диферсификацију и хеџирање ризика уз минималне трошкове.
Експерти компаније „МцКинсеy Глобал“ прогнозирају како би финансијска актива у земаљама БРИКС могла да буде утростручена до 2020. на 141 билион долара.
Инвеститори у Бразилу, Русији, Индији, Народној Републици Кини и ЈАР држе око 16 одсто своје активе у акцијама.
У САД је тај показатељ 42, а у западној Европи 29 одсто.
Експерти Међународног монетарног фонда оцењују да ће економије земаља у развоју у просеку да расту за по 6,5 одсто годишње у наредној деценији, док у Европи тај показатељ неће премашити 2,5 процента.
Индекс Бовеспа је ове године порасто за 13 процената, ММВБ за 6,7 одсто, бомбајски индекс Сенсеx за десет, кинески „Ханг Сенг“ за шест, а јужноафтррички ФТСДЕ/ЈСЕ Топ40 за 3,6 процената.
Нови производ на тржисту капитала могао би да буде усмерен на подстицање инвеститора на кратак рок, сматрају експерти
Експерти, међутим, страхују да ће тиме бити покренуте тржишне осцилације.
Министар финансија ЈАР Правин Гордан је у интервјуу дневнику „Рашја Тудеј“ рекао да „многе земље у развоју располажу вишком новца, који се по традицији и даље улаже на пример у америчке обвезнице“.
Прелазак на кредитирање у националним валутама и покретање сопствених берзанских инструмената је покушај земаља у развоју да се ослободе зависности од запада.
Западна гласила су већ позвала развијене земље да спрече ослобађање земаља БРИКС од утицаја Европе и Сједињених Америчких Држава, а лондонски дневник Тајмс је оценио како је „руско-кинеска осовина, опасна за остатак света.“
„Запад мора да предузме кораке како би Русију извукао из загрљаја БРИКС и понуди јој алтернативно место у светском систему, као партнера ЕУ, који признаје своје корене и европске вредности“, наведено је у конзервативном Тајмсу.
Танјуг