ЊУ ДЕЛХИ – Група пет многољудних и пространих држава са високим стопама привредног раста (БРИКС) саопштила је данас да је брине прекомерна ликвидност у глобалном финансијском сектору, до које је довела политика богатих земаља.
“Прекомерна ликвидност, створена агресивном политиком централних банака у жељи да стабилизују своје привреде, прелива се на земље у развоју”, навеле су државе БРИКС по завршетку самита у Њу Делхију, а пренела агенција АФП.
Централне банке развијених економија снизиле су каматне стопе и упумпале милијарде долара у банкарски сектор у покушају подстицања кредитирања и привредног раста.
“Верујемо да је од кључног значаја да развијене привреде усвоје одговорну макроекономску и финансијску политику, избегавајући креирање прекомерне глобалне ликвидности, као и да спроведу структурне реформе да подстакну привредни раст, који је неопходан за повећање запослености”, навели су лидери Бразила, Русије, Индије, Кине и Јужноафричке републике.
“Скрећемо пажњу на ризике прекограничног преливања нестабилног прекомерног капитала, са којима се суочавају привреде у развоју”, додају земље БРИКС.
Тржишта у развоју брину да ће нови капитал упумпан у банке богатих земаља кружити по свету и бити употребљен за куповину имовине у земљама у развоју, што би довело до балона некретнина у тим државама и неизвесног кретања каматних стопа.
Групација БРИКС, заслужна за око 20 одсто светске економије, такође је навела да је и даље “забринута” око глобалног привредног раста.
“Иако су се земље БРИКС релативно брзо опоравиле од глобалне кризе, прогнозе привредног раста широм света поново су смањене због тржишне неизвесности, поготово у еврозони”, додаје групација.
Индијски премијер Манмохан Синг је отварању самита групе БРИКС је подржао оснивање нове развојне банке коју би водиле чланице БРИКС-а.
Танјуг