У четвртак у оквиру самита Двадесеторице одржан је неформални сусрет лидера Бразила, Русије, Индије, Кине и ЈАР. Учесници су потврдили формирање заједничке банке развоја са оснивачким капиталом 50 милијарди долара. Та ће се средства инвестирати у инфраструктуралне пројекте земаља у развоју. Ради побољшања макроекономских показатеља БРИКС ће основати пул валутних резерви од 100 милијарди долара.
Стварање пула резервних валута земаља у развоју се налази у финалној фази. Током сусрета су земље-учеснице блока потврдиле првобитне договоре о капиталу: 41 милијарду ће дати Кина, по 18 – Русија, Индија и Бразил, још 5 милијради ЈАР. Како је изјавио председник РФ Владимир Путин, деловање тог института ће допринети допунској стабилизацији глобалних финансијских тржишта. Уствари, пул ће постати нека алтернатива Светске банке и ММФ, те мора да смањи утицај долара на економије БРИКС. Данас је такав пул заиста неопходан. После саопштења Федералног резервног система САД о могућем смањивању програма квантитативног умекшавања, националне валуте земаља у развоју су почеле да падају. док су инвеститори почели да повлаче оданде своја средства, – истиче одговорни секретар Међуресорске комисије за учешће Русије у групи БРИКС Вадим Луков.
То заиста погађа интересе БРИКС, зато је последњих месеци дошло до масовног одлива новаца са финансијских тржишта БРИКС, те су уследеле одговарајуће девалвације валута. Између осталих индијске, бразилске, што је неправедно. Макроекономски показатељи не образлажу све то. То су чисто спољни шокови.
Од маја златнодевизне резерве земаља у развоју су се смањиле већ више него за 80 милијарди долара. Министар финансија РФ Антон Силуанов сматра да ће стварање пула омогућити припрему за последице нове политике ФРС.
Ми у оквиру групе БРИКС подразумевамо стварање таквог резервног пула валута да би имали могућност да подржимо платни биланс у случају волатилности токова капитала. То је нормална пракса међу земљама, зато морамо да будемо спремни за то да ће се мењати ситуација са вредношћу новца и токовима капитала.
Још једна мера без преседана, која мора да помогне учесницима блока, биће стварање нове банке развоја БРИКС. Данас је практично усклађен састав оснивача банке, одређена структура органа корпоративне управе, потврђени су размери оснивачког капитала од 50 милијарди долара, – истакао је заменик министра финансија Русије Сергеј Сторчак.
Што се тиче капитала банке развоја БРИКС је питање за сада у почетној фази разматрања. Оглашени износ од 50 милијарди то је такозвани subscribe capital. Постоји мишлење да том деоничарском капиталу треба додати overdrive capital (обртни капитал)? који би био већи од деоничарског. То је потребно ради тога да би остала залиха за оне, ко би се касније придружио банци. Банка се ствара као отворена институција.
Да се прикључе банци касније могу и друге земље, као и међународне финансијске организације. Банка ће пружати кредите земљама БРИКС и инвестирати средства у реални сегмент економије: изградњу инфраструктуре и и индустријске пројекте, и то не само у границама БРИКС, већ и других земаља у развоју. Приступачни новац ће допринети иновационом сегменту, који БРИКС сматрају будућношћу својих економија.
Још једна важна тема неформалног сусрета БРИКС је разматрање глобалне реформе ММФ, наиме ред квотирања. Земље у развоју желе да повећају присуство у ММФ, али развијене земље не журе да ускладе то решење. У вези са тиме лидери БРИКС су изразили забринутост због застоја те реформе и истакли неопходност ревидирања квота почетком идуће године.
Глас Русије
E sada se već stiču uslovi za Treći svetski….