Свет

БРИКС: Планирај локално, делуј глобално

30.03.2012. –

Самит БРИКС се претворио у форум глобалних размера, а пут који је пређен за ових неколико година од дана његовог оснивања може служити за пример, изјавио је руски председник Дмитриј Медведев након сусрета у Њу-Делхију. Стране су размотриле питања реформе светског финансијског система, повећања улоге земаља-учесница БРИКС у оквиру Савета безбедности УН и истакле нове планове за међудржавну сарадњу.

Говорећи о закључцима самита у Њу-Делхију Дмитриј Медведев је истакао да је задовољан постигнутим напретком, посебно ако се има у виду да се форум одржава тек по четврти пут. Руски лидер је изјавио да залог таквог очигледног развоја представљају заједнички стратешки интереси земаља-учесница БРИКС.

Посебно ми је пријатно да нагласим да је Русија била један од иницијатора такве међусобне сарадње. За три године, које су прошле од времена првог самита у руском Јекатеринбургу БРИКС је постао формат, који се снажно учврстио на међународној сцени. Пут који је прошао наш форум за тако кратко време изазива поштовање. У основи способности БРИКС за живот се пре свега налазе заједнички коренити интереси држава, како у економској области, тако и у политичком животу. На дневном реду БРИКС у перспективи има постепену трансформацију овог форума у моћну и утицајну организацију.

Економска питања су била централна на дневном реду самита. Дмитриј Медведев је изјавио да ће земље БРИКС и даље помагати да се стабилизује светска економија и њен сигуран раст. За то је потребно да се доследно до краја спроведе реформа међународног финансијског система и једне од главних институција ММФ. Засад се ова питања претежно решавају у оквиру „Велике двадесеторке“. Због тога земље БРИКС треба да искористе своје могућности за успешан рад G-20.

Потврђени су договори који се тичу наше сарадње по питањима модернизације међународног девизно-финансијског система. Због тога што се проблеми овде не завршавају. Наравно, пре свега се ради о реформисању ММФ. Предметно смо анализирали ситуацију у светској економији и договорили смо се о даљој координацији активности у оквиру механизама које смо усагласили, укључујући и оне у току припреме за самит „Групе двадесет“.

Дотичући се стратешког развоја веза унутар БРИКС Дмитриј Медведев је изјавио да се тренутно одвија „плодан рад“. Ово се односи и на сарадњу влада и на пословне пројекте и на заједнички рад научних кругова и невладиних организација. У оквиру протеклог самита створене су основе за развој нових формата делатности БРИКС, рекао је руски председник у закључку.

Осим тога, лидери су изјавили да је могуће оснивање нове Банке за развој с циљем мобилизације ресурса за пројекте у области инфраструктуре и стабилног развоја у земљама БРИКС. И засад су наложили министрима финансија да проуче ово питање.

За време састанка такође су размењена мишљења поводом важних политичких проблема. Лидери држава су изразили забринутост због тренутне ситуације у Сирији и позвали су на то да се домах прекину све појаве насиља и кршења права човека у овој земљи. Премијер-министар Индије Махмохан Сингх је изјавио да се решење проблема у Сирији може аћи само путем дијалога. А руски председник је истакао важност самог уједињења БРИКС на политичкој и економској карти света.

У току дискусије такође су размењена мишљења поводом иранског нуклеарног програма, као и у вези с другим најоштријим питањима, укључујући Авганистан, регулисање ситуације на Блиском истоку и неке друге теме. Са задовољством истичем да са сваким самитом наше „петорке“ расте број праваца наше вишестране сарадње. Данас она не обухвата само координацију економске политике, већ и координацију спољне политике.

Још један у низу сусрета лидера земаља БРИКС биће одржан у Јужној Африци. Председник ЈАР Џејкоб Зума је изјавио да се његова земља поноси због такве части и да ће самит одржати на високом нивоу. Мишљење Африке се у групи БРИКС разматра на равноправној основи и нема осећаја да се на афрички контингенг гледа с висине, истакао је председник ЈАР:

БРИКС је форум у којем видимо да се људи према Африци односе с поштовањем и да се њено мишљење разматра на равноправној основи. У вези с тим учествовање наше земље у групи БРИКС није важно само за нас, већ и за афрички континент у целини. Питања која су разматрана на самиту повезана су с изазовима економског карактера на континенту, а разматрана су правично и у атмосфери поштовања. Осим тога, истакао је Зума, потписивање споразума, које је извршено између независних банака за развој земаља групе за пружање подршку пројектима БРИКС, укључујући и пројекте на афричком континенту, дају наду афричком континенту, милијардама људи, који су предуго били искључени из главног правца развоја.

Учесницима самита представљен је документ „Економије земаља БРИКС: реферат о Бразилу, Русији, Индији, Кини и Јужној Африци“. А своју заједничку позицију, укључујући и позицију у вези с економским питањима, земље БРИКС ће моћи да представе већ у јуну на самиту „велике двадесеторке“ у Мексику. Тамо ће се поново разматрати реформисање Међународног монетарног фонда, као и степен учествовања земаља БРИКС у допуни његових ресурса.

 

Извор: Голос России

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!