Економија

БРИКС шаље долар у историју

Београд — Док ММФ и Светска банка покушавају да осмисле свој прилаз питању развоја, земље БРИКС-а су у стању да колективно предложе алтернативу

Земље БРИКС-а – Бразил, Русија, Индија, Кина, Јужноафричка Република, сматрају да трговина у националним валутама смањује ризике и зависност од америчког долара.

Политички аналитичари земаља БРИКС-а упозоравају да се воде разговори о увођењу евра за север Европе и евра за јужну Европу. 

Ако до тога дође, шта преостаје европским партнерима? Да се у таквој ситуацији окрену “америчкој машини за штампање пара”, коју САД покрећу искључиво ради својих интереса? 

Зато, сматрају политички аналитичари, предстојећи пети самит БРИКС-а 26. и 27. марта може да постане почетак формирања новог пуноправног међународног блока. Тим пре што политичко и економско уређење света захтева хитно обнављање. 

Форум БРИКС, у којем ће учествовати лидери Бразила, Русије, Индије, Кине и Јужноафричке Републике, биће одржан у јужноафричком Дурбану. Делегације ће размотрити различите варијанте реструктурисања међународне економије и финансијског система. 

Главна тачка биће дискусија о могућности транформације клуба пет највећих земаља у развоју у праву организацију глобалног карактера. 

Ситуација у свету, између осталог најновији догађаји око Кипра, сведоче о томе да претходни финансијско-економски систем осећа крајњу неопходност за реформама. 

Свака земља у оквиру БРИКС-а прати сопствене циљеве. 

Русија, на примјер, рачуна на партнере из БРИКС-а у плану развоја новог правца спољноекономске делатности и јачања својих спољнополитичких позиција. Јер сви покушаји Москве да успостави ефикасну сарадњу са Западом немају реални ефекат. 

Са своје стране Кина, према мишљењу низа експерата, рачуна на вођство у БРИКС-у, да би се сигурније супротстављала САД у борби за глобални утицај. 

Индија и Бразил рачунају на помоћ Русије и Кине с циљем добијања статуса сталних чланова у Савјету безбједности УН. 

Планиран је пословни савет БРИКС-а, међу националним развојним банкама земаља већ делује споразум о финансијској сарадњи. 

На дневном реду самита је и формирање развојне банке БРИКС, те формирање заједничког фонда валутних резерви.

 

Сеебиз.нет

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!