Свет

БРИКС – савез реформатора светa

Задатак који стоји пред чланицама БРИКС (Бразил, Русија, Кина, ЈАР, Индија) је да остваре синергију националних економија ради заједничког реформисања светског финансијског и економског система. О овоме су у Москви говорили учесници међународне конференције, посвећене перспективама сарадње дражава чланица организације.

Током 12 година постојања БРИКС се претворила у утицајну међународну организацију, која чини тј обухвата 43% становништва и четвртину светске економије. При овоме, улога коју организација може да игра на светском финансијском систему могла би бити значајно већа, примећује историчар, председник Фонда „Јединство у име Русије“ Вјачеслав Никовнов:

– У сваком случају, удео БРИКС у светским финансијским институцијама- и у Светској банци и у Међународном монетарном фонду су ниже него што је њихова реална „тежина“ у светској економији. А САД се активно противе да БРИКС више и активније учествује пропорционално својој реалној моћи.

То је разумљиво, јер управо земље чланице БРИКС постављају циљ- трансформације садашњег макросистема у чијем центру се налазе САД и ЕУ, и који многи називају Евро-Атлантски. Говори амбасадор за посебна питања Министарства спољних послова Руске Федерације Вадим Луков:

– БРИКС- то је савез држава које су се окупиле како би стратешки заједно радиле на дубокој реформи међународне финансијске и економске архитектуре. Пред нашим државама стоје општи циљеви које можемо кратко назвати- изазови модернизације.

Важан корак ка приближавању економија Бразила, Русије, Индије, Кине и ЈАП може бити стварање заједничке банке над чиме се сад ради. Говори Вјачеслав Никонов:

– Капитал од 50 милијарди долара- то је прилично велика сума која може бити искоришћена како за развој самих држава БРИКС, тако и зарад међународног развоја уопште. Подједанко је важан и Стабилизациони фонд БРИКС који би имао капитал 100 милијарди долара и који би требало да буде коришћен у случају недостатка ликвидности на светским тржиштима.

Одлука о формирању је била донесена током самита „групе 20“ у Санкт Петербургу. Сада је на снази негде око 20 видова сарадње у оквиру БРИКС организације, почевши од самита шефова држава до експертског дијалога.

Влад Гринкевич,

 

Извор: Глас Русије
фото: АФП

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!