Тропске температуре стигле су само неколико дана након што су у целој земљи релаксиране епидемиолошке мере, међутим, оне које се односе на ограничење броја особа у затвореном простору и даље су на снази.
Због тога се испред појединих институција, као што су банке и поште, стварају редови, а грађани су принуђени да чекају на сунцу и високим температурама. Епидемиолог Предраг Ђурић рекао је за Н1 да је потребно прилагодити мере тако да грађани не трпе, јер стајање на сунцу током врелог таласа може бити опасно.
„Претходних неколико година, посебно у неким европским земљама које су биле погођене тим врелим топлим таласом забележено је значајно веће умирање људи који су били директно изложени сунчевим зрацима, од непосредних последица или индиректних последица – као код хроничних болесника. Ових дана када сведочимо таквој врућини и у овом делу Европе, оне свакако представљају додатни ризик. Оно што би било за очекивати је да након 15 или 16 месеци пандемије било сасвим довољно да се начин пословања прилагоди и да се учини тако да он буде достојанствен према грађанима“, рекао је Ђурић.
Н1