Економија

Брисел кочи кинеске инвестиције у Србију!

Кинеска инвестициона офанзива на Србију се наставља. Након што је компанија „Шандонг линглонг” са српским државним званичницима потписала споразум о изградњи фабрике гума у Зрењанину, што је инвестиција вредна 870,4 милиона евра, најављују се нова улагања. Тако је Зорана Михајловић, министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, поводом петогодишњице од оснивања иницијативе „Један појас, један пут” рекла да су кинеске компаније уложиле пет милијарди евра и да очекује нове инвестиције.

Такође, кинески „Зијин” слови за фаворита на тендеру који је држава расписала за Рударско-топионичарски басен „Бор” (РТБ), а кинески амбасадор Ли Манчанг недавно је у Зрењанину изјавио: „Будите уверени шта сам вам рекао, запамтите, доћи ће још више кинеских инвестиција”.

Нема сумње да ће сви кинески пројекти у Србији бити под будним оком Брисела, а сарадња Београда и Пекинга све чешћа је тема европских медија. Тако је „Политико” недавно објавио да је за Србију предност сарадње са Кином очигледна, а то је очајничка потреба за улагање у инфраструктуру. Мотиви Кине су мало другачији – Пекинг повећава свој политички и економски утицај у земљама које ће једног дана бити пуноправни чланови Европске уније, пише овај бриселски портал.

Наводе да су путеви и економија највећа страст председника Србије Александра Вучића и да му званични Пекинг помаже у томе да своју страст претвори у реалност.

И док Бриселу, на пример, није сметало да у земље Европе само од почетка ове године стигну 22 милијарде долара кинеских инвестиција, Србија се и званично због економске сарадње са Кином нашла на скенеру Европске комисије. Пре свега регулативе која се тиче доделе државне помоћи. Од доласка кинеског ХБИС-а у „Железару Смедерево” Европска комисија већ је водила два поступка против Србије због челика. И после антидампинг истраге и контроле државне помоћи, Србија није морала да плати никакву казну, јер су се оба процеса завршила у нашу корист. Како показује финансијски извештај компаније „ХБИС Србија”, донација, дотација и субвенција за ову компанију током 2017. године није било. И у извештају Комисије за контролу државне помоћи наводи се да је државна помоћ челичној индустрији у Србији – нула динара.

Да пројектом „Нови пут” свиле није одушевљен Међународни монетарни фонд (ММФ) признала је недавно Кристин Лагард, директорка ове институције. Лагардова је упозорила на ризик од финансијских тешкоћа и задужености земаља укључених у изградњу инфраструктурних пројеката у оквиру ове кинеске иницијативе.

Драгана Митровић, професорка Факултета политичких наука (ФПН) и руководилац и оснивач Центра за студије Азије и Далеког истока, каже да унија већ дуже време са великим резервама прати кинеске економске иницијативе са 11 земаља чланица ЕУ које сарађују са Кином, али и у преосталих пет, које нису чланице, али су у оквиру иницијативе „16 плус један”.

– Прошле године покренута је и административна процедура ЕК у вези са проценом пројекта модернизације пруге Београд–Будимпешта, будући да на њега има низ примедби. ЕУ и њени званичници већ недвосмислено оптужују Кину да подрива политичко и економско јединство Уније. И то кроз јачање економског и, преко њега, политичког утицаја на поједине чланице, да подрива приступне процесе земаља кандидата и оних које настоје да то постану подстичући нетржишне начине пословања који су повољан оквир за корупцију. Унија оптужује Кину и за увлачење ових земаља у замку презадужености – оцењује професорка Митровић.

– Европска комисија је усвојила прописе који налажу посебну пажњу сваке државе чланице у случајевима да Кина покуша да дође до стратешке инфраструктуре – додаје. – Брисел би и од Србије, као земље кандидата, тражио да поштује те исте стандарде, иако ми то формално још не морамо да чинимо – сматра наша саговорница.

– Кина, с друге стране, сматра да ЕУ овим заправо жели да заштити своју интересну економску зону и зону свог доминантног политичког утицаја, истичући да је ово сарадња која користи и овим земљама, Кини, али и ЕУ – каже Митровићева. – Уколико би дошло до реализације неких нових кинеских инвестиција, ЕУ би сигурно имала примедбе и притискала би Србију, било додатним проверама и истрагама, или слањем директних и индиректних политичких порука и захтева – упозорава наша саговорница.

– С друге стране, Кина је у међувремену у свом окружењу доживела непријатна одустајања од пројеката предвиђених иницијативом појас и пут. Неке владе су одустале од сарадње управо из већ наведених разлога и сметњи које види ЕУ. Кина ће зато настојати да појача активности на другим тачкама и покаже да је, ипак, велики број земаља, укључујући и Србију, и даље оран да се одазове на сваку њену иницијативу – закључује Митровићева.

Аутор: Аница Телесковић, Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!