Европска комисија припремила радну верзију извештаја о напретку Србије ка Европској унији. На педесетак страна биће констатован низ пропуста у реформама
ОВОГОДИШЊИ извештај Европске комисије о напретку Србије ка ЕУ биће краћи, с мање детаља, благо критички интониран, а у закључку ће бити дат читав списак услова, пре свега косовских, које треба испунити да би наша земља добила датум за отварање претприступних преговора, сазнају “Новости”.
Радна верзија извештаја, који ће имати педесетак страна, већ је готова, али ће финалне корекције бити унете у другој половини септембра, а он ће српским званичницима бити уручен 10. октобра.
Према нашим сазнањима, у извештају ће бити констатовано да због изборног процеса није остварен очекиван напредак у реформама у низу области – од нормализације односа са Приштином до правосуђа, борбе против корупције и заштите људских права.
У закључку, шефовима држава и влада ЕУ неће бити експлицитно препоручено да Србији додели датум преговора, већ ће, највероватније, бити уграђена формулација да ће наша земља за овај корак бити спремна када испуни подужи списак косовских услова.
Сузана Грубјешић, потпредседник Владе за европске интеграције, каже за “Новости”, да ће више информација о садржини извештаја имати после 30. августа, када се састаје са европским комесаром за проширење Штефаном Филеом:
– У овом тренутку, било какав коментар о томе да ли ће извештај бити позитиван или негативан и шта ће све садржати – било би чисто нагађање.
* 10. октобар – ЕК објављује извештај
* 13-14. децембар – европски шефови држава и влада на Европском савету одлучују о датуму преговора
Очекује се да ће Филе искористити овај састанак да српском државном врху укаже на то шта би се још у “фото-финишу” састављања извештаја могло поправити. Србија, практично, има рок до 15. септембра да у Брисел достави све информације о испуњености задатих циљева на европском путу.
Милан Пајевић, нови директор Канцеларије за ЕУ интеграције, каже да ће извештај ЕК представљати “скенерски снимак” ситуације у Србији, како је види Европа, па је тешко оцењивати га само као “позитиван” или “негативан”. Он је објаснио да је сврха извештаја да укаже да су неке ствари последњих годину дана ишле солидније или мање солидно у процесу интеграција и на оно што треба да се уради у наредних годину дана.
– Очекујем да извештај неће бити тако позитиван као мишљење из 2011. и да нећемо добити препоруку за отварање преговора. Он ће сигурно бити негативно обојен у делу који се односи на Закон о НБС, укидање надлежности Војводини, а биће поново тражено и успостављање независности појединих институција – каже нам Ласло Варга, заменик председника скупштинског Одбора за европске интеграције.
Борислав Стефановић, шеф нашег преговарачког тима у дијалогу са Приштином, очекује да ће у оквиру нормализације односа с Косовом, бити тражено да се реши питање телекомуникација, енергетике и функционисања српских институција на северу, при чему ће Брисел инсистирати на повлачењу Београда из безбедносних структура.
Никола Јовановић, уредник часописа “Изазови европских интеграција”, каже да ће посебан акценат бити стављен на корекцију реформе правосуђа, која ће бити позитивно оцењена, али да ће генерални тон извештаја бити критички обојен у већини од 30 поглавља која се узимају у разматрање:
Дипломатски извори из Брисела сматрају да је због избора у Србији потрошено драгоцено време за прављење значајнијих помака и да не треба очекивати да наша земља добије датум преговора пре јула следеће године.
КАКО ЋЕ НАС ОЦЕНИТИ ЕК
ПЛУС
* корекција реформе правосуђа
* реизбор омбудсмана
МИНУС
* Закон о НБС
* напредак у нормализацији односа са Приштином
* примена постигнутих споразума
* укидање 22 надлежности Војводине
* неусвајање Закона о финансирању Војводине
Новости