Брисел се противи идеју Хрватске да отвори коридор и омогући избеглицама да иду даље у друге државе Европске уније.
У Бриселу сматрају да би “такво поступање значило кршење закона ЕУ и обавеза држава чланица”.
У Бриселу сматрају да, према постојећим законима, одговорност за регистрацију, збрињавање и разматрање захтева за азил има држава ЕУ у коју су прво ушли.
Према истим изворима у ЕУ, Хрватска је у овом случају дужна да збрине све који уђу на њену територију, региструје их и размотри захтеве за азил.
Уколико те особе не желе да поднесу захтев за азил или не желе да се региструју, у ЕУ кажу да би Хрватска у том случају те особе могла да врати у њихове државе ако са таквима постоје споразуми о реадмисији или у трећу државу из које су ушли ако је та држава сигурна. У овом слуцају у Србију.
Србија је на списку Европске комисије сигурна држава порекла. У Бриселу кажу да ЕУ са Србијом има споразум о реадмисији који обухвата и држављане Србије, али и држављане трећих земаља које у ЕУ долазе преко Србије.
Европска унија почциње да примењује план о размештању 40.000 избеглица, али то се односи само на оне који су на територији Грчке и Италије и искључиво на држављане Сирије, Ирака и Еритреје.
ЕУ понавља да одговорност за контролу спољних граница, за прихват избеглица и разматрање њихових захтева има свака држава посебно, а ЕУ може само помоћи.
Као помоћ су “хот спотови”, што су заправо тимови стручњака разних агенција Европске уније које само помажу у регистрацији избеглица, узимању отисака прстију и идентификацији.
Ти “хот спотови” нису прихватни центри јер прихватне центре организује сама држава на чијој се територији они налазе. Такве тимове ЕУ може да пошаље и у Хрватску уколико она буде сматрала да је то потребно.
Према незваничном тумачењу из ЕУ, као искрене избеглице се сматрају држављани Еритреје, Ирака и Сирије.
То у будућности може да се промени. Један од критеријума на основу којих се то утврдује је тај да проценат успјешно решених захтева за азил у ЕУ за држављане одређене земље буде изнад 75 одсто.
За сада су то Сирија, Ирак и Еритреја па се њихови држављани сматрају искреним избеглицама и нема сумње да су економски мигранти, рекао је извор у ЕУ.
Танјуг