Србија

Бриселски Споразум о слободни кретања одговорни за шиптарске азиланте са Косова и Метохије

„Нису тачни наводи појединих медија и политичара да је Косово само у јануару месецу напустило десетине или стотине хиљада Албанаца, већ да се ради о цифри од 11000 људи“ каже заменик министра иностраних послова Косова Петрит Сељими.

Он тврди да „на читавом Балкану постоји један такозвани зимски циклус од новембра, децембра, па и јануара и фебруара кад расте број људи који емигрирају ван балканских земаља и траже азил“.

– Тај циклус је на Косову био „нормалан“ негде до краја децембра и онда је наишао „талас“ трачева и неких позитивних прича да западне земље дају радне дозволе и могућност да се тамо живи и то се као ватрена стихија шити. Одговорност за то сносе медији, али и Влада Косова која је можда мало касно схватила шта се дешава, казао је Сељими гостујући у емисији „Слободно српски“.

Он је истакао да је на одлазак са Косова утицао и споразум о слободи кретања из Брисела између Косова и Србије.

– Сада људи могу много повољније да оду до западноевропских земаља него што је то било раније и много је јефтиније да сад иду илегално, него легално са визом, истакао је Сељими.

Говорећи о Споразуму о правосуђу који су у Бриселу недавно потписали Иса Мустафа и Александар Вучић, он је казао да је да „Косово тиме успоставља Уставни и законски суверенитет на целој територији Косова када је у питању правосуђе“.

– Ти судови на северу Косова ће када буду успостављени судити по косовским законима као што пише и у споразуму, а судије ће полагати заклетву пред председницом Косова, као што су то радили и српски посланици у Скупштини и министри у Влади, казао је он и додао да Влада Косова не очекује никакве проблеме кад је реч о имплементацији тог споразума на северу јер је, како је казао, повлачење српских судова са тог простора прихватио сам Београд.

Он је додао и да о Трепчи неће бити разговора у Бриселу, јер „према Ахтисаријевом плану све што је на Косову припада Косову и о власништву Косова може да се разговара само са људима који живе на Косову, а не са Београдом“.

– Са Београдом можемо да разговарамо о дуговањима, шта Косово дугује Београду и шта Београд дугује Косову, казао је Сељими.

 

Ј. Л. Петковић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!