Економија

Британци би да купе Ласту, Рафинерију нафте Београд, Технохемију…

Београд — Британске компаније су заинтересоване за приватизацију предузећа у Србији, поручено је на Трећој конференцији о односима Србије и Велике Британије.

Британци су нарочито заинтересовани за “Ласту”, Рафинерију нафте Београд и “Технохемију”, поручено је на конференцији под називом “Стварање стратегијских партнерстава” у Београду.

Сер Пол Џаџ, председник Британско-српске привредне коморе, указао је, у изјави Тањугу у паузи конференције, да је важно олакшати пословање у Србији и, нарочито, обезбедити владавину права како би инвеститори били сигурни да ће бити испоштоване одредбе уговора које склапају и да ће им се улагања исплатити.

Он је подсетио да везе између Србије и Велике Британије датирају одавно и указао да се у последњих 10 година бележи развој трговинских односа између две земље.

“Постоје извесна улагања, више из Британије у Србију него обрнуто, и у вези са тим постоји добар осећај”, истакао је Џаџ.

Директор Агенције за приватизацију Љубомир Шубара рекао је, на панел дискусији о модернизацији привреде Србије, да су британски инвеститори највише заинтересовани за три фирме – “Ласту”, “Технохемију” и Рафинерију Београд, али је напоменуо да су рокови за приватизацију веома кратки.

“Јасно је да постоји политичка воља за сарадњу, што значи да сигурно можемо да наставимо и проширимо сарадњу са Великом Британијом”, истакао је Шубара.

Генерални директор “Ласте” из Београда Бојан Бојанић изјавио је да то предузеће, са 65 одсто државног капитала и 35 одсто капитала малих акционара, тренутно покрива 30 одсто тржишта у Србији те да је стратешки позиционирано, али и да се суочава са финансијским проблемима.

Он је рекао да очекује смањење броја запослених и гашење неисплативих линија.

На панелу је учествовао и Крис Батерс, директор Британско-српске привредне коморе и члан саветодавног одбора фирме “Вирту Партнерс”, који је указао да је приватизација само део целокупне модернизације, а да је јавно-приватно партнерство – стратешки фактор модернизације.

Јавно-приватно партнерство је, како је рекао, компликован концепт – више је “брак” у поређењу са приватизацијом, треба да траје дуже и има успоне и падове.

Батерс указује да ће се много тога у процесу модернизације обављати на нивоу локалних самоуправа, при чему треба спровести и образовни процес ако је то нужно.

Он наводи и да Србији јесте потребна регулатива, али напомиње да то није све, већ да се треба осврнути и на искуства других земаља.

“Модел за Србију је оснивање малих и средњих предузећа”, истиче Батерс и указује да се неискоришћени простори пропалих компанија могу технолошки опремити и претворити у “бизнис-инкубаторе”, старт-ап предузећа која ће вратити у земљу људе који су из ње отишли, али и задржати младе.

Сличног мишљења је и Дејвид Веб, сувласник агенције “Вебдоус” са седиштем у Београду, који такође сматра да је решење у оснивању малих и средњих предузећа.

“Желимо да будемо пример онога што се може урадити са предностима које Србија нуди, а уз британску експертизу”, поручио је Веб, који каже да су Срби “изузетни и веома стручни људи, доброг карактера и имају шта да понуде”.

“Треба радити на стварању пословног окружења у Србији које погодује отварању малих предузећа, старт-ап компанија, и спречити одлив људи у иностранство”, закључио је он.

Председник Сталне конференције градова и општина Зоран Перишић рекао је у изјави Тањугу да потенцијал за сарадњу са британским компанијама постоји у области јавно-приватног партнерства (ППП) и да је тај модел инвестирања једна од ретких развојних шанси које Србија има.

Како је рекао, у Србији је до сада у остваривању ППП било превише спорости и страха, са једне стране да ће се неки обогатити, а са друге да ће се због непознавања материје учинити нешто што искаче из законских оквира.

“Србија има инфраструкутрни потенцијал и то је шанса за примену ППП модела, с којима ће се реализовати инфраструктурни пројекти у свим градовима и општинама у Србији”, рекао је он и додао да ће то допринети отварању нових радних места.

Перишић, који је и градоначелник Ниша, рекао је да ће у том граду бити реализовано јавно-приватно партнерство и да ће пелет заменити котлове на мазут и лож-уље у око 30 школа, које ће грејати приватни партнер.

Према његовим речима, у припреми је и модел ППП за управљање комуналним отпадом у Нишу и још седам локалних заједница.

Директорка консалтинг фирме “Вин Ривер” Мила Коругић објаснила је да Србија привлачи Британију јер је перципирана као велика економија и као стратешки позиционирана у Југоисточној Европи, а има и стабилну владу која је стратешки оријентисана ка ЕУ.

Михајло Рабреновић, представник Организационог одбора конференције и стручњак за менаџмент јавног сектора који се специјализовао на Лондонској школи економије, указао је на значај заједничког наступа Србије, на путу ка ЕУ, и Велике Британије, као њеног стратегијског партнера.

На конференцији су учествовали и представници Рафинерије нафте “Београд”, “Жупе” из Крушевца, “Нутрихема” из Београда и други.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. NEMA TENDERA KUPLJENO I SVE IDE U STARO GVOZDE RADNICI NEKI NA BIRO OSTALI SE SNADITESE ODMAX OTVORITE BIZNIS KUTIJE PA NA ULICU DA SE TUCETE SA KOMUNALNOM POLICIJOM POMALO IX MITITE RAZUMITE IX PRAVE KUCE SIROTINJA STACETE

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!