Европа

Британија прва у свету одобрила пилулу за лечење коронавируса

Велика Британија постала је прва земља на свету која је одобрила таблету за лечење корона вируса.

Таблета молнупиравир даваће се два пута дневно пацијентима из рањивих група који су се недавно разболели.

Током клиничких испитивања, таблета која је првобитно развијана за борбу против грипа, преполовила је ризик од хоспитализације пацијената заражених Ковидом-19.

Сајид Џавид, британски министар здравља, рекао је да би овај лек могао да представља прекретницу у пандемији за људе са ослабљеним имунитетом.

„Данас је историјски дан за нашу земљу, јер је Британија прва у свету одобрила антивирусни лек против ковида који може да се узима код куће“, казао је Џавид.

Први орални лек

Молнупиравир, који производи америчке компаније Мерк, Шарп и Дом (МСД) и Риџбек Биотерапеутикс, први је антивирусни лек за ковид који се узима као пилула, а не ињекцијом или интравенозно.

Велика Британија је већ наручила количину потребну за лечење 480.000 људи, а прве испоруке очекују се у новембру.

План је да га добију и вакцинисани и невакцинисани пацијанти у оквиру националне студије која се спроводи да би се добило више података о ефикасности пре одлуке о наручивању нових контингената.

Лек је најефикаснији када се да у року од пет дана од појављивања симптома.

Није у потпуности јасно како ће се Национална здравствена служба (НХС) тако брзо да дистрибуира лек.

Верује се да ће одређена количина лека бити понуђена домовима за старе, док би део контингента изабрани лекари могли да препишу старијим и рањивим пацијентима који су позитивни на корона вирус.

Нови лек гађа ензиме које вирус користи да би се копирао и убацује грешке у његов генетски код.

То би требало да спречи вирус да се размножава, одржавајући га на ниском нивоу у организму и смањујући ризик од развоја тежег облика болести.

Компанија Мерк је саопштила да би овај приступ требало да доведе до тога да чек буде подједнако ефикасан и против нових сојева вируса који ће се развијати у будућности.

Британска агенција за лекове и медицинска средства (МХРА) саопштила је да је одобрила таблету за употребу код људи који имају благи или умерени облик корона вируса и бар један додатни фактор ризика за добијање тежег ковида, попут гојазности, старости, дијабетесе или срчаних болести.

Џун Рејн, извршна директорка МХРА, описала га је као „још један терапеутски слој у нашем оклопу за борбу против Ковида-19.“

„То је прва одобрена антивирална таблета против корона вируса која се узима орално, а не интравенозно“, казала је она.

„Ово је важно јер значи да можеда се узима и ван болнице пре него што корона вирус узнапредује до озбиљније фазе.“

Професор Џонатан Ван Та, водећи британски здравствени стручњак, упозорио је да су „пред нама тешки месеци пандемије“.

Он је казао да иако делује да се број случајева код заразе стабилизовао, све више људи умире и да постоје назнаке да вирус продире међу старије становнике.

Клиничка испитивања

Ранија клиничка испитивања молнупиравира на 775 пацијената који су недавно оболели од Ковида показала су:

  • Хоспитализовано је 7,3 одсто оних који су добили лек
  • у поређењу са 14,1% пацијената који су добили плацебо или лажну пилулу
  • није било смртних случајева у групи која је примала молнупиравир, али је осам пацијената којима је дат плацебо у испитивању касније умрло од Ковида

Резултати су објављени у саопштењу за јавност и још увек нису рецензирани.

Међутим, подаци показују да је молнупиравир потребно узимати убрзо након што се симптоми развију да би имао ефекта.

Ранија студија на пацијентима који су већ били хоспитализовани са тешким ковидом обустављена је после разочаравајућих резултата.

У документу о одобрењу, Агенција за лекове и медицинска средства препоручује да се лек користи „што је пре могуће“ после позитивног теста на Ковид и у року од пет дана од првих симптома.

„Ако се овакви резултати понове у популацији Велике Британије, онда би се број случајева који захтевају болнички пријем могао преполовити, док би број смртних случајева био знатно смањен.

„Вероватно ће бити ограничен за употребу код оних са највећим ризиком од компликација болести – на пример старије особе са срчаним, плућним или бубрежним обољењима, дијабетесом или раком“, рекла је професорка Пени Ворд са Краљевског колеџа у Лондону, која није учествовала у студији.

Влада Велике Британије није открила колико вреди њен почетни уговор за 480.000 табли молнупиравира.

Америчке власти су недавно унапред поручиле 1,7 милиона табли по цени од око 1,2 милијарде долара, или 700 долара (око 600 еура) по пацијенту.

Друге земље, укључујући Аустралију, Сингапур и Јужну Кореју, такође су склопиле купопродајне уговоре.

Мерк (Мерцк) је прва компанија која је пријавила резултате испитивања пилуле за лечење Ковида, али и друге компаније раде на сличним третманима.

Његов амерички ривал Фајзер започео је испитивање две различите антивирусне таблете, док швајцарска компанија Роше (Роцхе) ради на сличном леку.

ББЦ

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!