Британска обавештајна агенција Државни комуникациони штаб пратила је електронску пошту и телефонске разговоре страних дипломата током међународних конференција чији је домаћин била Велика Британија, пише лондонски лист Гардијан.
У тексту објављеном уочи почетка самита Групе осам најразвијенијих земаља света у Северној Ирској, наводи се да је Државни комуникациони штаб украо лозинке имејлова дипломата и читао њихову пошту током самита Г20 у априлу и септембру 2009. године.
Обавештајне операције су, између осталог, укључивале хаковање рачунара министарства спољних послова Јужне Африке, а мета шпијунаже била је и турска делегација.
Текст је заснован на владиним документима добијених од бившег припадника америчке Државне безбедносне агенције (НСА) Едварда Сноудена. Део материјала је, уз знатна редиговања, објављен на вебсајту Гардијана. Није сасвим јасно како је Сноуден имао приступ документима британске обавештајне службе, мада Гардијан помиње да је материјал извучен из тајне интерне мреже коју су делили Државни комуникациони штаб и НСА, у којој је Сноуден радио.
У једном документу наводи се да је Државни комуникациони штаб искористио навику чланова страних делегација да користе смарт телефоне и да је пратио њихову комуникацију преко Блекберија.
Информације из једног од докумената указују да је Државни комуникациони штаб основао и интернет кафе преко којег је дошао до основних информација које су дипломате користиле приликом приступања својим налозима, а које су могле да буду коришћење и по завршетку конференције.
Бета