Хелм

Британски амбасадор у БиХ лаже и шири дезинформације јер је по међународном праву војска Републике Српске имала право на одмазду!

Србија данас коментар: Испод можете прочитати коментар британског амбасадора у БиХ о томе како је у Сребреници извршен геноцид што је најобичнија и најгнуснија лаж. У одмазди коју су извршили делови војске Републике Срспке над армијом БиХ није направљен никакав геноцид па чак ни ратни злочин већ су сходно међународном праву спровели репресалије (одмазду) за нанете губитке Србима у околини Сребренице где је уништено преко 90 српских села и где су сви становници тих села било да је реч о деци, женама или старцима уништавани на бестијалан начин од стране снага армије БиХ које су Сребреницу користили као истурену базу за нападе и терор над српским становништвом.

Међународно право итекако дозвољава употребу репресалија или одмазде:

Репресалије (или одмазде) у међународном праву представљају мере којима се одговара на противправне акте једне земље такође кршењем правила међународног права и као такве представљају крајње средство да се једна држава одврати од противправних делатности.

Репресалије представљају једно средство (поред реторзије и рата) из категорије насилних средстава за решавање спорова између држава.

Иако развој међународног права иде у правцу сужавања дозвољених репресалија, оне могу под одређеним условима представљати и основ који искључује противправност међународних кривичних дела.

Репресалије у доба рата

Репресалије у доба рата редстављају правни институт, веома често санкцију којој може прибећи једна ратујућа страна у случају кршења правних правила од стране друге државе такође ратујуће стране. Сама смисао репресалија у доба оружаних сукоба своди се на вршење притиска над наредбодавној власти државе, односно њених оружаних сила, како би променила своје понашање.

У доба оружаних сукоба репресалије подлежу одређеним ограничењима:

репресалије морају бити усмерене на војне или паравојне објекте,

репресалије морају бити пропорционалне у односу на тежину противправног акта на основу кога су уследиле,

репресалије морају бити временски ограничене (морају бити обустављене оног часа када се постигне тражено задовољење),

репресалије не смеју бити предузете нехуманим или неморалним средствима.

Репресалије које су од стране делова војске Републике Српске извршене у Сребреници и околини биле су усмерене на војне циљеве тј.војнике армије БиХ који су починили монструозне злочине над српским цивилним становништвом.

Те репресалије нису биле пропорционалне јер српска страна није ликвидирала жене, децу и старе већ само униформисана лица која су припадала армији БиХ или су код себе имала стрељачко наоружање.

Те репресалије јесу биле временски ограничене и трајале су мање од недељу дана.

Репресалије које су извели делови војске Републике Српске нису били нехумане нити неморалне. Срби нису убијали децу, жене и старце, нити су их черечили, секли трбухе, одсецали главе, разапињали по шумама као што су то радили припадници армије БиХ са Србима.

Те реперсалије које је извела српска страна нису била чак ни сразмерне јер су снаге армије БиХ у српским селима у околини Сребренице брутално ликвидарале преко 3.400 Срба док укупан број српских жртава у том крају достиже бројку од преко 6.500 страдалих. Српске снаге су извршиле одмазду на између 400 и 1000 припадника армије БиХ. И то по западним изворима.

Британски амбасадор би веома добро требао да зна шта значи правни институт одмазде јер је влада Велике Британије тај исти правни институт одмазде примењивала безброј пута. 

У наставку можете прочитати небулозе британског амбасадора у БиХ.

Милинко Милинчић, Србија данас

________________

Британски амбасадор у БиХ Едвард Фергусон сматра да нема примеренијег начина да се искаже поштовање према свим невиним жртвама рата у БиХ него што је доношење резолуције о Сребреници у Савету безбедности УН.

Истовремено, он сматра да је дошао тренутак и да Светска организација треба да сагледа прошлост и извуче поуке за будућност.

Неспорна је правна чињеница, каже Фергусон, да је у Сребреници пре 20 година почињен геноцид, што су, додао је, једногласно потврдили и сви чланови Управног одбора Већа за спровођење мира прошле седмице у Сарајеву.

Стога ратни злочини и злочини против човечности почињени током сукоба у БиХ не смеју бити заборављени нити порицани, написао је Фергусон на свом блогу поводом најављеног усвајања резолуције о Сребреници у Савету безбедности УН, 7. јула. Резолуцију је иницирала Велика Британија.

„Таква изјава не представља напад на Републику Српску или Србију или било кога другог. То је једноставно изношење тужне истине“, навео је британски дипломата у ауторском тексту.

Неки о овој резолуцији говоре да она угрожава помирење у Босни и Херцеговини и широј регији, каже Фергусон и констатује да то није тачно већ да су политичке реакције на тај документ „оголиле тужну реалност да је премало учињено и да је показано премало лидерства у промоцији и подстицању стварног, дубинског и смисленог помирења“.

„Ово није изазов за само једну групу, народ или земљу. Знамо да је на свим странама било невиних жртава током рата. Верујемо да резолуција УН треба то изричито да препозна и изрази саучешће за све жртве рата“, навео је Фергусон.

Изражавајући наду да ће политички лидери у БиХ и региону у сусрет годишњици Сребренице пажњу уместо на политику усмерити на људску трагедију целокупног рата, Фергусон се нада и да ће ова резолуција бити схваћена и као подстицај да се 20 година након рата снажније крене напред са процесом помирења.

„Када је Велика Британија прихватила одговорност за израду нацрта ове резолуције, знали смо и речено нам је да ће то бити тежак задатак, који ће чак и подразумевати одређени ризик“, навео је амбасадор Велике Британије у БиХ и додао да одсуство довољно озбиљних и одрживих корака ка помирењу унутар БиХ и региона у протеклих 20 година значи да су ране још увек свеже.

Ипак, заједно са колегама из Уједињених нација, навео је, верујемо да ову важну годишњицу треба обележити на обазрив и достојанствен начин и управо то ће заједнички настојати да учине током расправе и припреме текста резолуције у Њујорку.

„Наравно да смо дубоко свесни и да поштујемо чињеницу да људи Сребренице нису једине жртве рата. Многе друге породице широм Босне и Херцеговине – српске, бошњачке, хрватске и друге – остале су без очева, мајки, браће, сестара, синова и кћери. Њихов бол је нама недокучив. Али сам број жртава организованог убијања у Сребреници је без премца и мора бити предмет посебне пажње и помена“, сматра Фергусон.

Британски дипломата је навео да постоји још један разлог због којег је овај догађај од посебног значаја за УН, а то је да је тадашњи генерални секретар светске организације Кофи Анан у свом извештају након овог догађаја констатовао да су УН начиниле грешке и да нису учиниле довољно да спрече убијање.

„Ова годишњица је и значајан тренутак у којем ће Уједињене нације сагледати своју прошлост и осигурати да се из трагедија прошлости извуку поуке за будућност. Исправно је да тако поступимо“, закључио је Фергусон.

Танјуг

Извори за део коментара о репресалијама (одмазди)

Stojanović Zoran, Međunarodno krivično pravo, Beograd, 2006. ISBN 86-86223-03-6
Avramov Smilja, Kreća Milenko, Međunarodno javno pravo, Beograd, 2003. ISBN 86-387-0713-4
Law Library – American Law and Legal Information

Правопедиа.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Који су то ниткови,њима је недокучив бол србског народа за побијеним и изчереченим простим народом старцима женама и децом,само имају осећај за оне који се нису предали него су из заштићене зоне нападали и даље србска села.Њихова подлост нема граница!

  2. A STA JE SA SELIMA OKO srebrnice,i BOMBARDOVANJEM SRBIJE,BAJINE BASTE,DA LI JE TAJ MAMLAZ VIDEO POKLANE SRBE U 90 SELA OKO srebrnice,britanci su stoka i nasi najveci NEPRIJATELJI,ONIi amerikanci su VISE UBILI LJUDI NEGO HITLER.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!