Политика

Британски експерт: Блеров начин функционисања кабинета није доносио резултате, Вучић замајава Србију небулозама

Радне групе које премијер Србије назива “деливери јунитима” (јединице за извршење) а јавност Блеровим саветницима почеле су с радом и, како се Вучић похвалио, “већ почињу да дају резултате”.

– Тимови ће радити само при мом кабинету и извештавати ме на дневном нивоу, или најмање једном у два дана, о томе како напредују кључни пројекти које смо издвојили – рекао је премијер.

Из скромних информација сазнали смо да се ради о 15 људи у пет тимова. То су заправо радне групе за реструктурирање и приватизацију, реформу државне управе, инфраструктуру и пољопривреду. Засад се знају имена тројице намештеника.

Камерон отпустио Блерове јуришнике

Вучић се готово подједнако диви владама лабуристе Тонија Блера и конзервативца Дејвида Камерона који на власт долази 2010. Шта је Камерон мислио о овим неформалним центрима моћи сведочи и то што је “деливери јуните” расформирао првог радног дана.

Срђан Купрешанин, бивши запосленик Рувелм интернешенела и Рајфајзен инвестмента, задужен је за реструктурирање и приватизацију јавних предузећа. Он се већ похвалио да је “саветник премијера”.

Радна група коју води Иван Лончаревић задужена је за инфраструктуру. Лончаревић је претходно радио као партнер и шеф одељења за пореске и правне послове ревизорске куће КПМГ.

На челу тима за пољопривреду је бивши министар, професор Пољопривредног факултета у Новом Саду Драган Гламочић који је водио тај ресор у кабинету Ивице Дачића од августа 2013. до пада владе јануара 2014.

Још нису позната имена вођа тимова за привлачење страних инвестиција и реформу државне управе. Свака радна група броји по три члана и поред “директора” ту су и “старији службеник” и “аналитичар”.

Биће именован и шеф свих радних група који ће Вучића свакодневно информисати о раду.

Незванично се чује да у Влади нису сви одушевљени “диливери јунитом” и да постоји снажан отпор овим неформалним шефовима који су нека врста тампон зоне између премијера и министара.
Премда премијер наводи како је то нешто сасвим ново и добро за српску владу, то није тако. Мирољуб Лабус наводи да су такве “међуресорске радне групе” постојале и у време влада Ђинђића и Коштунице.

– Имали смо проблем када је више министарстава надлежно за један пројекат. Није се знало ко ће бити на челу пројекта, ко ће имати каква овлашћења, па су се тада формирале радне групе које су координирале рад министарстава – каже Лабус који је обављао функције потпредседника влада Југославије и Србије.

Скрајнуте институције

Лондонски консултант Нил Барнет рекао је за “Блиц” да су “деливери јунити” били начин да бивши премијер Тони Блер избегне секторе јавне службе.

– Блер је желео да влада без формалних институција и зато је увео тај систем. Блеров начин функционисања кабинета није доносио резултате – наводи он.

Транзициона Србија се дакле већ науживала разних радних група, анкетних одбора, специјалних тимова и кризних штабова. Ниједан од њих никада није донео резултате због којих су били оснивани громогласно, а распуштани тихо. Својевремено је британски премијер Винстон Черчил изјавио: “Формирај комисију да се ништа не реши”.

Цена бесплатног ручка

Влада наводи да је “откупила” програм организације кабинета премијера од фирме “Тони Блер асосиетс”, а истовремено и Вучић и министри истичу како то није коштало ништа буџет Србије, те да је све платила влада Емирата. Нејасно је како је српска влада нешто купила, а заправо није. Не знамо ни колико је коштао поклон Емирата, као ни због чега би Емирати (чијег престолонаследника такође саветује Блер) даривали некој држави такав програм. Сваком разумном, међутим, јасно је да у политици и послу “нема бесплатног ручка”.

Вучићу помаже још један спин доктор

Свакој влади на свету је важно да порука коју шаљу буде формулисана тако да је грађани прихвате али је за Вучићеву владу то врхунски приоритет.

После предавања која су министрима одржали Алистер Кембел, злогласни Блеров саветник, из Британије стиже још један пропагандиста. Овога пута то је конзервативац Алекс Ејкен који слови за интелигентног и способног “спин доктора” и за разлику од Кембела и Блера, он је актуелни функционер владе у Лондону и на челу је њене канцеларије за комуникације.

Недавно је водио кампању против осамостаљивања Шкотске, а у протеклој деценији је био на челу пропагандног тима Конзервативне партије и шеф изборног штаба. Оснивач је консултантске фирме Вестко и Србија му није прва инострана дестинација. Заговорник је радикалне промене комуницирања владе с јавношћу и већег фокусирања на друштвене мреже.

– Писање саопштења је мртва ствар. То више нико не чита. Ако имате нешто да поручите, учините то најпре на Твитеру. Свака владина порука дужа од 200 речи је промашај. Прошло је време великих и скупих кампања – сматра Ејкен.

 

Љ. Ивановић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Мој деда Жарко је умео да направи лутку од картона, коју је звао “НЕЧИСТ ЈАНКО”. Била је то, обична лутка на концима, Вучић ми све више личи на ту лутку: Ради оно што му се (однекле) нареди. МАРИОНЕТА – тако се то зове у свету луткара!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!