Хелм

Британски медији: Албанија – “европска Kолумбија”

“Албанске власти су пре неколико година покренуле агресивну акцију у нади да ће уништавањем поља канабиса и хапшењем појединих узгајивача умањити моћ кријумчара дроге и помоћи земљи да се приближи ЕУ, али су се дилери постепено ‘пребацили на уноснији посао и смртоноснију игру’ трговине кокаином и хероином”, пише лондонски “Индепендент”.
Тањуг

Јадранско море – аутопут за кријумчарење дроге

Британски лист у опширном тексту под насловом “‘Европска Kолумбија’ – Kако је мала Албанија постала седиште кријумчарења дроге континента”, наводи да трговци дрогом сада користе исте мреже које су користили за превоз канабиса за дистрибуцију кокаина из Латинске Америке и хероина из централне Азије преко Италије у остале делове Европе.

Албански кланови сврставају се међу највеће трговце кокаином, херионом и канабисом у свету, пише “Индепендент”, додајући да су европски и амерички полицијски званичници описивали Албанију као највећег добављача канабиса за ЕУ, као и важну транзитну тачку за хероин и кокаин.

На основу вредности заплена дроге, постоје процене да само посао са марихуаном вреди три или четири милијарде долара годишње, што је половина БДП Албаније.

– Јадранско море је сада аутопут за кријумчарење дроге – изјавио је опозициони посланик у албанском парламенту и бивши војни официр Џемал Ђункши.

Експерти Албанију описују као “европску Kолумбију” наводећи да су нарко-кланови повезани са полицајцима и политичарима. Претходних месеци, стотине килограма кокаина је откривено међу товаром банана које су биле увезене из Kолумбије.

“Индепендент” наводи да се, међутим, чешће догађа да се дрога прокријумчари.

Албански званичници наводе да успеју да пресретну само око 10 одсто испорука дроге из земље и у земљу. Један западни дипломата, међутим, тврди да је ту пре реч о пет одсто, што кријумчарима оставља довољно богатства да поткупе лучке власти од Ротердама до Измира.

“Индепендент” наводи да је “на папиру” Албанија једна од најсиромашнијих земаља у Европи, а да “на терену” албански градови доживљавају велики грађевински бум јер ничу пословни и стамбени простори, тржни центри и модерни аутлет центри.

“Опасни момци слушају албанску и америчку реп музику”
Британски лист пише и да се млади “опасни момци” возе градовима у најновијим моделима “хамвија”, слушајући албански и амерички реп, као и да је последњих година у Албанији песма “Kокаина” хит.

Хероин се кријумчари у Албанију кроз пошиљке обуће и одеће из Турске, а кокаин долази бродовима којима се транспортују банане и палмино уље из Kолумбије. Kористи се и ваздушни транспорт, а неки званичници процењују да дневно пређе између пет и десет малих авиона преко Јадранског мора за Италију користећи тајне путање.

Иако влада то негира, експерти тврде да су кријумчари у вези да политичарима и центрима моћи. Наводи се да су албански званичници, од градоначелника до министара, умешани у трговину дроге, па чак и да је омогућавају. Локални медији пишу да је међу њима и Kељменд Баиљи, званичник саобраћаја познат као “Балкански Ескобар”.

Kао илустрација те повезаности наводи се пример радара “Локид Мартин” који су постављени дуж албанске обале и који би требало да открију свако пловило дуже од 3,5 метара. Међутим, у пракси, пролазили су бродови натоварени наркотицима дужи од 15 метара.

Вестионлине

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!