Британски медији углавном су поздравили обећање премијера Дејвида Камерона о одржавању референдума о чланству земље у ЕУ, али су и упозорили да је овим преузео огроман политички ризик.
Десно оријентисани листови поздравили су Камеронов говор као „спретан политички потез којим ће бити умирено евроскептично крило у његовој Конзервативној странци која је дуго подељена по питању чланства у ЕУ“.
Таблоид „Дејли мејл“ са насловнице проучује „То, премијеру“ и истиче: „А сад, господине Камерон, крените и завршите посао“. „Дејли телеграф“ оцењује да је то био „одважан корак и да заслужује највеће похвале“.
Међутим, „Тајмс“ инсистира да је „Камеронов говор био усмерен да придобије оне који у срцу гаје, не само на британске, већ и европске интересе“. Лист наводи да је Камерон указао на проблем и тако га представио да му се остататак Европе мора придружити у његовом решењу.
Лист је објавио и писмо 56 пословних лидера, који су усвојили Камероново став. Али, „Тајмс“ се исто тако придружио „Фајненшел тајмсу“ и „Гардијану“ који су окарактерисали Камеронов предлог „као коцку у време када се ЕУ још тетура од кризе у еврозони“.
„Гардијан“ је упозорио да Камерон „не треба да потцењује негодовање које ће изазвати ка Британији, тако што ће неоправдано изазвати нову кризу када је и постоећа довољна“.
Таблоид „Сан“ похвалио је одлуку да се британском народу омогући избор да ли жели да остане у ЕУ, али је и истакнуто да уз Камероново обећање постоји и неколико „шта ако“. „Шта ако он не буде више премијер у мају 2015. године?“, пита „Сан“.
Лево оријентисани „Индипендент“ о премијеровом говору пише са много мање ентузијазма од осталих британских новина и Камерону поручује да ће се „његови предлози урушити под тежином сопствених контрадикторности“.
Камерон је у јучерашњем дугоочекиваном говору поручио да ће, уколико Конзервативна странка победи на наредним изборима 2015. године, до краја 2017. године одржати референдум, којим ће гласачима бити пружена шанса за излазак или останак у ЕУ.
Британски премијер је истакао да, пре него што би нови договор изнео на референдум, жели да поново преговара о условима британског чланства у Унији. Он је тиме изазвао критике европских партнера, који оптужују Британију да жели да бира правила.
Срна