Србија

Брижни пастир српског народа: Деценија од смрти патријарха Павла

НА данашњи дан, 14. новембра, пре тачно десет година, овај свет је напустио патријарх српски Павле – највољенији поглавар Српске православне цркве новијег доба. Његове тихе речи деценију после смрти све гласније одјекују међу Србима, чинећи јединствени народни кодекс вере, етике, врлина и духовности.

Поводом десетогодишњице смрти Божјег човека Павла, још за живота сматраног живим светитељем, данас ће у Храму Светих апостола Петра и Павла у његовом родном месту – славонском селу Кућанци – бити служена света архијерејска литургија, коју ће предводити патријарх српски Иринеј, са епископом пакрачко-славонским Јованом (Ћулибрком) и другим архијерејима Српске цркве. Сећању на 44. српског патријарха биће посвећена и Свечана академија која ће вечерас бити одржана у оближњој Слатини.

Програмом молитвеног обележавања десетогодишњице Павлове смрти предвиђено је и освећење храма посвећеног светим апостолима у Кућанцима, који је миниран 1991. године. На деценију од његове смрти биће афирмисана идеја, иза које стоји благослов владике Јована, о обнови куће на имању Стојчевића. Постојеће здање биће претворено у музеј посвећен патријарху Павлу. План је да на имању никне његова задужбина – црквица са конаком за пријем деце из целог света. Овај комплекс биће подигнут у стилу старе призренске градње, па се незванично већ и назива „Мали Призрен“.

Верници СПЦ данас ће се сетити тренутка када је 15. новембра 2009. године престало да куца велико и тихо монашко срце патријарха Павла. Многи умни људи тих дана сагласили су се да није било личности новије историје која је за собом оставила већу празнину у српском народу. Вишедневни растанак вољеног патријарха и верника и његов испраћај до вечног почивалишта у манастиру Раковица, према броју учесника, достојанству и искрености, био је догађај какав се не памти у српској историји.

Академик Матија Бећковић оставио је аутентичну цртицу о Павловом испраћају:

„Нико није тише говорио а да се даље чуо. Нико с мање речи није рекао више. Нико није лакше ходио земљом, а да је остављао дубље трагове. Нико није био мањег раста, а да се видео с веће даљине. Отуда, ни више људи ни веће тишине него на његовом погребу!“

Фото Н. Фифић
Брижни пастир српског народа: Деценија од смрти патријарха Павла

У колективном памћењу нашег народа патријарх Павле и данас живи као јединствена и непоновљива личност. Запамћен је као верник истинске хришћанске вере, „човек јеванђеља“, који је живео онако како је и говорио. Павле је црквом управљао у позним животним годинама у изузетно туробно време распада Југославије, грађанског рата и страдања српског народа. Вођен мишљу о „тихим речима и јаким аргументима“, паству је водио са мудрошћу старца, стрпљењем домаћина и бригом родитеља. Народ је то препознао, и веровао му.

Бећковићевим речима речено, људи су „знали да је веровао и сви су му веровали да верује“, чиме су и сами нашли своју веру.

ОРЕОЛ И ЗА ЖИВОТА

НЕБРОЈЕНЕ су приче и легенде о скромности патријарха Павла, његовом тихом начину живота, монашкој смерности и праштању. У СПЦ подсећају на његову искрену посвећеност молитви, литургији и речи Божијој, коју је целог живота и у најтежим условима проносио. Све ово основа је за многе иницијативе да би Сабор СПЦ патријарха Павла требало да приброји Диптиху светих – прогласи га за светитеља.

– Ореол изнад главе Павле је носио и за живота – наведено је у једној иницијативи која је стигла на адресу Патријаршије у Београду.

Р. ДРАГОВИЋ, Новости.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!