Безбедност

Број шиптара муџахедина који у Сирији ратују за Ал Каиду у сталном порасту

Број Шиптара са Косова у Сирији се повећава, само у јануару је у ту земљу у којој се ратује отишло њих 30, а идуће недеље косовска влада ће усвојити закон о њиховом кривичном гоњењу.

Тридесет грађана Косова су путовали током јануара у Сирију, показали су страни извори тајних слузби. Број косовских грађана који су отисли тамо, у зависности од извора, варира између 4 и 400. Али, једна ствар је сигурна – шест грађана Косова су убијени у Сирији, наводи “Коха диторе”.

Разни извори који се баве овим питањем су дали информације и бројке за “Коху диторе”, а они показују да су Албанци из Македоније, Албаније, Косова и Прешева, Бујановца и Медвеђе укључени у разне радикалне групе које учествују у рату у Сирији.

Евидентно је да се Албанци у овом рату налазе у групама које ратују једна против друге.
Највећи број Албанаца отишао је у Сирију из регије Косовске Митровице, Призрена и Качаника.

Полиција наводи да их је у Сирији 60 а по подацима неименових западних служби безбедности њихов број прелази 200.

Поред Албанаца, у рату у Сирији има и других Европљана. Истразивања су показала да је укупно око 11.000 Европљанина уцествовала у рату у Сирији.

Полиција је за “Коха диторе” обелоданила да су грађани Косова први пут почели да иду у рат у Сирију у 2012 години и да углавном отишли индивидуално, али и у мањим групама – углавном су то били пријатељи.

Путовали су ваздусном линијом Пристина – Скопље- Истанбул или Скопље – Тирана – Истанбул, а потом из Истанбула, преко границе са Турском, у Сирију, где су се, након илегалног преласка границе, прикључивали милитантним групама.

Косовски грађани били су у Сирији од два до пет месеци, али је један број остао и до годину дана, преноси “Коха диторе”.
Како наводи полиција, већина њих су се вратили,а неколико њих су поново отишли – други или трећи пут у Сирију.

“На основу анализа, произилази да је један од главних мотива особа које иду у Сирији убеђење, идеологија (Џихад), као и тражење авантуре, хуманитарна питања у истаживању идентитета, а не одбацује се могућност да један део иде и ради криминала”, наводи се у известају полиције достављеном листу “Коха диторе”.

Јединица против тероризма предвиђа претње за безбедност Косова након повратка тих особа које су уцествовале у рату у Сирији.

С обзиром на то да су у рату у Сирији учествовале десетине добровољаца са Косова, експонираних у екстремним и терористичким организацијама разних профила, они представљају опасност, јер те елементе и тај дух могу пренети и на Косово.

 

Ало

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!